Шуменската общинска администрация е допуснала десетки нарушения в дейността си през 2011-та, показва Годишният одит на Сметната палата. Голяма част от нередностите са при възлагането на обществени поръчки и организирането на конкурси. Нарушения има и при поемането на облигационния заем, определянето на такса битови отпадъци, раздаването на общински жилища и учредяване право на строеж без решение на Общинския съвет.
В Одитния доклад са посочени нарушения на почти всяка от 58-те му страници. В заключението му се казва, че „Вътрешните правила, регулиращи дейностите, не са актуализирани и съдържат текстове, които са в несъответствие с нормативни изисквания относно бюджетната процедура, общинския дълг, обществените поръчки, отдаването под наем на имоти общинска собственост, актуването на имотите и определянето вида на общинските жилища”.
На няколко страници са описани грешките, свързани с концесията по сметопочистване. “Липсата на изготвен и представен на Общинския съвет за одобрение отчет на план-сметката за ТБО е недобра практика и затруднява контрола по законосъобразното изразходване на средствата от таксата“, се казва в доклада.
Установени са пропуски при функциониране на контролните дейности в областта на обществените поръчки. Допуснато е нарушение при инвестирането на временно свободните средства от облигационния заем. Договор за дългосрочен финансов лизинг не е включен във формирането, управлението и отчитането на общинския дълг на Община Шумен през 2011 г. и не е регистриран в Централния регистър на общинския дълг към МФ.
Нарушени са нормативни изисквания за предварително обявяване на процедура за възлагане на обществена поръчка, деклариране на обстоятелства, отстраняване на участник и мотивиране на решения на комисии по провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки.
Например при процедура за избор на изпълнител за реализиране на видеонаблюдение в Градската градина и пл. “Оборище” общината събрала 3 оферти, но сключила договор с една от тях в деня предхождаш заседанието на комисията, която трябвало да прецени коя оферта е най-добра.
В процедура за възлагане на обществена поръчка за текущ ремонт на пътища от общинската пътна мрежа към участниците било поставено изискване за регистрация, което не съответства на предмета на обществената поръчка. Не е спазен нормативноустановен срок за изпращане на информация до АОП за изпълнени договори за обществени поръчки.
В имот от общинския жилищен фонд било настанено лице, което не отговаря на условията – човекът бил настанен в общински апартамент, а нямал това право, тъй като притежавал собствено жилище и гараж в града.
Според одитната комисия констатираните нарушения определят функционирането на контролните дейности, “като недостатъчно ефективно за минимизиране на рисковете в одитираните области”.
ШУМ.БГ
Коментари
Kongoaneca
Ами какво да намерят -пари ли?
няма ги парите вече
Краси ги издуха вече!
Mell
Кмета е за разследване в прокуратурата! Данните сочат, че не си върши работата както трябва. Никоя друга община няма такива задължения и не е допускала такива нарушения.
Игор Колесниченко
Всички общини в България защитават името си и икономиката си, а Шуменската живее на някакви кредити. За да вземеш евро пари - теглиш заем. За да погасиш заема се налага да теглиш нов и така всичко се върти около тегленето на стотици заеми. Стига с тези заеми. Заради тези пусти заеми, Костов ще отиде в Прокуратурата да дава обяснения и да разяснява как стоят нещата.
чinovnik
всички виновни да получат строги наказания-забележка,мъмрене и даже строго мъмрене.
my
Мои съседи живеят един върху друг - 5 човека в 2 стаи, като "младото семейство" с 10 годишен син отдавна чака за общинско жилище, а те раздават на хора със собствени апартаменти...
макиавели
крайно време е да ема строги санкци и за да не смеят много много да правят шашми!Ама то като не са съвестни .............. кел фаида,като па страдат обикновенните хорица!
до одиторите
И на ул."Тракия"№2 има настанени, които имат къща на ул. "Победа".
Velko
като всико останало нека да ги садят толкова мраши неста има сосо и ообжтинскя свтник İван İванов са баста и син като сложиж костов идабов всико е ясно дарявната пара е сладка нека ги проверят даницните всико се знае лосото це нистоне сеправи от полиця даницни и прокуратура
* Коментар транслитериран от системата
0 0Edi
големи измамници са тя кметове обжтински савтници окрадоха дарявата
* Коментар транслитериран от системата
0 0