Над 15 000 "мъртви души" фигурират в статистиката за броя на населението в Кърджалийска област, а данните на ГРАО и Териториалното статистическо бюро /ТСБ/ се разминават категорично.
Това стана ясно днес от извлечението, предоставено на журналисти от директора на местната статистика Мария Желева, предаде кореспондентът на БГНЕС. Така според списъците на ТСБ хората на навършени 18 и повече години с право на глас в областта са 125 511 души. Последните официални данни на ГД ГРАО обаче сочат 255 493 гласоподаватели. Оказва се, че между изборите през 2009 г. и предстоящите на 12 май т.г. броят им е скочил с 14 309, тъй като на предишния вот с право на глас са били 241 084 души. В края на 2012 г. населението в областта според ТСБ наброява малко над 150 000 души, а според ГРАО – 325 000 души.
Мария Желева заяви, че не е в компетенциите й да коментира избирателните списъци и несъответствията с тези на статистическото бюро за броя на жителите. Служители на ГРАО обясняват тази разлика с големия брой на изселилите се в Турция жители на областта, които имат двойно гражданство и съответно право на участие в изборите в България. Разликата в числото на гласоподавателите между двата вота се дължи на демографски фактори – навършили пълнолетие, починали, както и на хора, възстановили в този 4-годишен период българското си гражданство. Освен това в ГРАО отчитат и вътрешната миграция на населението. Няма обаче данни за динамичните миграционни процеси в посока към Турция и ЕС, накъдето се отправят и трайно се установяват хора в трудоспособна възраст.
Според статистиката жителите на Кърджалийска област са намалели с 11 013 души и е налице трайна тенденция за отрицателен прираст на населението. Няма правен регламент, който да отчита починалите в чужбина, няма и санкции за неподадени сведения за покойниците, след които те да бъдат заличени от регистрите, обясни Мария Желева.
През 2012 г. в областта са родени 1 435 деца, с 11 по-малко от предходната година. Бумът на раждаемостта в Източните Родопи е бил през 2008 г. – 11,3%. Броят на починалите през миналата година е 1 758 души, със 113 по-малко спрямо 2011 г.
Неотдавна председателят на РИК Даниела Петрова огласи, че около 30 000 млади хора в последния 4-годишен период са навършили пълнолетие и имат право на вот. На какво се дължи разминаването в числата и кой ще се възползва от наличието на хиляди "мъртви души" в избирателните списъци на 12 май, по този проблем местните партийни централи се подозират взаимно. /БГНЕС
Коментари
999
ами то има лесно, който има двойно гражданство не гласува и това е!
до 999
Ами тогава и тези,дето са в чужбина ,нямат право да гласуват в урните в дадената територия,която си живуркат!!!Няма как-те ще печелят повече пари и ще ядат месо,пък ние леща и пак да сме равни...Като мислят толкова за родината си да си седят у дома!!!
чужденец
Привет от чужбина на първите двама. Пак гласувайте за БСП и после пак с нас се заяждайте, че света ви е крив.
В тая държава останахте само комунисти и тъпаци.