Днес от 16:30 часа, във фоайето на БАН ще бъде представена документалната изложба "Мила Родино", посветена на създателя на българския химн Цветан Радославов, съобщиха от БАН.

Председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров ще открие изложбата. Най-ценната част от интелектуалното завещание на Радославов е песента "Мила Родино". Преминала дълъг път през времето, изтърпяла дори политически оцветени трансформации, през 1964 г. тя е утвърдена за национален химн на Република България. Именно химнът и 150-годишнината от рождението на Цв. Радославов са в основата на изложбата, озаглавена "Мила Родино". За първи път Българската академия на науките ще представи подбрани автентични архивни документи, нотопис и фотографии, обогатени с негови оригинални картини и музейни експонати, които разгръщат непознати страници от богатия живот на Цветан Радославов. При откриването ще бъде представен и каталог, придружен с диск със запис на националния химн.

Цветан Радославов е роден на 20 април 1863 г. година в Свищов. Наследник е на видните възрожденски фамилии Павлович, Хаджиденкови и Радославови, които го възпитават в родолюбив и ученолюбив дух. Завършва класическа гимназия във Виена, история и славистика в Карловия университет в Прага. Докторант е на известния философ проф. В. Вунд в Лайпциг, при когото защитава дисертация и получава степен "Доктор по философия и Магистър на изящните изкуства". След завръщането си в България чете лекции по експериментална психология във Висшето училище в София и преподава в І, ІІ и ІІІ столични мъжки гимназии.

Радославов е забележителен преподавател и учител, оказал силно влияние върху своите възпитаници. Сред тях са бъдещите академици Спиридон Казанджиев, Никола Михов, Георги Ранков, Георги Наджаков, Ангел Балевски, Петър Динеков, писателите Йордан Йовков, Крум Кюлявков и Николай Ракитин, създателя на сградата на днешната Военна академия архитект Александър Дубовник, карикатуристът Александър Жендов и др. Самият Радославов е художник, автор на платна, разкриващи красотата на родния му край и любовта му към историята. Същевременно е човек с широк кръг от интереси, насочени към археологията, етнографията и нумизматиката. Той притежава богата музикална култура, работи за утвърждаването на българския театър и опера и взема живо участие в културния и обществен живот на столицата. Експозицията е подготвена от Научния архив на БАН, Историческия музей, Художествената галерия "Н. Павлович" и СОУ "Цветан Радославов" от град Свищов, подпомогнати от Националния музей за изобразително изкуство и Държавна агенция архиви.

Документалната изложба ще бъде отворена за посетители от 23 април до 9 май 2013 г. (с изключение на празничните дни). /БГНЕС