Днес от 16 часа в софийската книжарница Хеликон-Витоша по традиция ще се отпразнува Международният ден на книгата и авторското право, съобщиха от книжарницата.

Журито на националния конкурс "Рашко Сугарев" – Димитър Коруджиев, Георги Величков, Любен Петков и Деян Енев – ще връчи наградите за къс разказ, публикуван в пресата или в книга на белетрист до 35 години, с подкрепата на НДФ "13 века България". Гост и участник в празника ще бъде и министърът на културата Владимир Пенев.

23 април е денят, в който се обявява и призът "Цветето на Хеликон". Той се присъжда на най-продаваната от 12-те книги, номинирани за литературната награда "Хеликон" за нова българска художествена проза. Това ще е второто действие на празника. А след тези радостни за българската култура церемонии започва щафетното четене на любими книги. Известни български интелектуалци – писатели, художници, журналисти, музиканти – ще прочетат откъси от книгите, които са ги впечатлили напоследък. Това ще са Кристин Димитрова, Севда Шишманова, Владимир Пенев, Греди Асса, Георги Господинов, Анри Кулев, Йордан Попов, Бойко Ламбовски, Георги Лозанов, Любен Петков, Иван Лечев, както и всеки гост на този празничен ден. Като например учениците от 134 СОУ "Димчо Дебелянов". Те плавно ще продължат четенето на учениците от Шесто основно училище "Граф Н. П. Игнатиев", което ще започне още в десет сутринта в книжарница "Хеликон-България" и ще тече цял ден.

През ноември 1995 г. ЮНЕСКО излезе с решение 23 април да бъде посветен на книгите и техните автори, защото на тази датата, станала емблематична за световната литература, са родени или починали колоси като Уилям Шекспир, Мигел де Сервантес, Инка Гарсиласо де ла Вега, Морис Дрюон, Мануел Мехия Вайехо, Владимир Набоков. Затова от 1996 "Хеликон" неизменно превръща 23 април във фестивал на четенето и почит към пишещите и техния труд, с което се превърна в първата културна институция в България, присъединила се към решението на ЮНЕСКО. /БГНЕС