Досега партиите и коалициите се справят добре при подаване на информация към Сметната палата в изборната кампания, с малко изключение - 11 партии забавиха подаването на данни за банковите си сметки, за което вероятно ще бъдат санкционирани.
Това заяви зам.-председателят на Сметната палата Цветан Цветков на брифинг на тема: "Представяне на Единния регистър по Изборния кодекс – каква информация вече подават в него участниците в изборите", предаде репортер на БГНЕС.
Освен 11-те партии такава информация не са подали и два инициативни комитета. Между партиите са Социалдемократическата партия, Демократична гражданска инициатива, Национален идеал за Единство, Национално патриотично обединение, Обединена социалдемокрация, ПП "Екогласност" и др. Повечето от партиите и коалициите предпочитат да изпратят информацията си към Сметната палата чрез електронен подпис. Софтуерът на регистъра беше променен, имаме и нова задача, когато дарени средства от едно лице надвишат 1000 лв.
Сметната палата трябва да извърши проверка съвместно с НАП дали това лице има легитимни доходи, за да извърши това дарение, допълни проф. Валери Димитров, председател на палатата. Дарителят трябва да представи и декларация за дарението си в съответната партия, което пък се подава от тях в регистъра. Регистърът позволява и да се обобщи всеки дарител на колко и на кои партии дарява суми за изборите, посочи проф. Димитров.
Регистърът ще бъде затворен за приемане на информация на 13 май, датата след изборния ден, от този момент тече 30 дневен срок до 11 юни т.г., когато участниците трябва да подадат отчетите си. Формите вече са утвърдени от Сметната палата. В 15 дневен срок след 11 юни Сметната палата ще оповести в регистъра тези отчети, ще се направи също и одит след изборите за реалните приходи и реалните разходи, информацията ще се засича по няколко начина, поясни проф. Димитров.
Тогава от палатата ще се произнесат дали са спазени лимитите за кампанията. За неподаване на банкова сметка, за неподаване на отчет и др. от лицата, представляващи партията или коалицията, се налага глоба от 5000 до 10 000 лв., уточни председателят на СП. Т. нар. "черно финансиране", "черни каси" ние не можем да ги хванем, това може да бъде направено от разследващите органи, ние сме одитори, а не следователи и прокурори, отговори проф. Димитров на въпрос на медия.
Цветан Цветков, зам.-председател на Сметната палата припомни какви са изискванията по отношение на подаваната редовно информация . Източниците на финансиране са ясно определени- собствени средства на партиите, дарения с ясно определен регламент, направени от физическо лице в рамките на 10 000 лв. за една календарна година и с лични средства на кандидатите или инициативните комитети.
Има и категорични забрани - не може да има анонимни дарения и финансиране от юридически или чуждестранни юридически лица и правителства. Законодателят е предвидил и прагове за финансиране - 4 млн.лв. за партии, а за инициативни комитети- 200 хил.лв. Всички участници във вота трябва да предоставят редовни информации за дарителите си, а те - за произхода на дарените средства, трябва да има уведомяване и за материални дарения. Повечето от тях предпочитат да изпратят информацията си към Сметната палата чрез електронен подпис, добави Цветан Цветков.
Пред медиите бе направена демонстрация как информацията постъпва в Единния регистър по Изборния кодекс в сайта на Сметната палата, която може да бъде проверявана он лайн. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар