Министрите на вътрешните работи на Германия, Австрия, Великобритания и Холандия поискаха от Европейския съюз да засили борбата срещу измамите със социални помощи, извършвани от имигранти в ЕС.

Това се казва в писмо на министрите, с копие от което разполага Франс прес. По-конкретно те искат да се въведе забрана за влизане в дадена страна срещу граждани на ЕС, ако те са вършили измами със социални помощи.

Редица европейски градове "страдат от тежкото бреме на някои имигрант от други страни членки", пишат четиримата министри в писмото. "Тези имигранти се възползват от възможностите, предлагани от свободата на движение, без да отговарят на условията , които съпровождат това право. Такъв тип имиграция струва допълнителна съществена цена на приемните страни... и значителен брой новопристигащи получават от приемната страна социални помощи, на които всъщност често нямат право, и по този начин застрашават социалните системи в тази страна", подчертават вътрешните министри на Германия, Австрия, Великобритания и Холандия.

По-нататък в писмото си те обясняват, че "щом европейските граждани трябва да приемат свободата на движение, ние трябва да сме сигурни, че тя се упражнява по отговорен начин и че срещу измамите се води ефикасна борба". Всъщност сега ако измамник от страна членка на ЕС може понякога да бъде експулсиран, няма начин да му се попречи още на следващия ден отново да се върне в страната, която го е изгонила, обясняват министрите.

Според тях директивата, която урежда свободата на движение не е достатъчна и затова те искат тази тема да бъде разисквана на следващата среща на министрите на правосъдието и на вътрешните работи през юни. Текстовете трябва да бъдат преосмислени, "за да може да се предприемат ефикасни санкции срещу измамите и лицата, които злоупотребяват със свободата на движение в страните от ЕС. Санкциите, които обсъждаме, ще включват експулсиране и забрана за връщане в същата страна за определен срок", искат четирите страни.

Те също така призовават родните страни на такива лица да подобрят трайно условията за живот на населението, което извършва такава миграция. Макар и да не споменават поименно определени страни, министрите имат предвид главно Унгария, България и Румъния, чиито граждани са основният компонент на тази миграция в страните от Западна Европа. Често това са роми, които страдат от дискриминация в своите страни. /АФП