Министър-председателят Марин Райков се срещна с членове на неправителствени организации, занимаващи се с интеграцията на ромите, и членове на академичната общност, съобщиха от правителствената пресслужба.
Поводът за разговора бяха зачестилите практики на говор на омразата на расова и етнокултурна основа в периода на предизборната борба.
Премиерът се запозна с конкретни примери за език на омразата, които бяха илюстрирани с извадки от изборни програми и интернет сайтове на отделни партии "Подобни средства за набиране на електорална подкрепа са в нарушение на базовите ценности едно демократично общество и представляват флагрантно нарушение на действащите в страната закони", бе категоричeн Марин Райков.
"Би било уместно Изборният борд да съсредоточи вниманието си върху този проблем, включително и като сподели по категоричен начин становището си срещу подобни практики", призова той по време на срещата.
Бяха засегнати и конкретни въпроси, имащи отношение към интеграцията на ромската общност в редица структури на администрацията.
"Интеграцията е двупосочен процес, който предполага не само изграждането на рефлекс на толерантност спрямо малцинствата от страна на мнозинството, но също така и едно проактивно и системно усилие на представителите на малцинството, насочени към успокояване на емоциите в обществената среда по теми като образователните права на децата, родителските задължения, престъпността, здравните грижи", заяви министър-председателят.
Членовете на неправителствените организации приветстваха назначаването на ромски представител в кабинета на министър-председателя като съветник по интеграционните въпроси в лицето на присъствалата на срещата Деница Михайлова, дългогодишен служител в Министерство на външните работи.
Като важен аспект на процеса по интеграция бяха обособени няколко важни насоки: необходимостта от повече положителни примери и модели за подражание за младите от ромската общност, осъществяването на инициативи, свързани с културната идентичност на ромите, които да повишат информираността на обществото за техния бит, и най-вече включването на повече ромски представители в различните институции.
На срещата присъстваха представители на "Проект права на човека", Асоциация "Интегро", "Гражданско общество в действие", "Български хелзинкски комитет".
БГНЕС
Коментари
Добави коментар