Европейската комисия представи план, който цели да улесни свободното движение на работници в ЕС в момент, когато много държави, сред които Великобритания и Германия, се тревожат от масовото пристигане на български и румънски имигранти на територията им.
"Свободното движение на работници е основен принцип на единния пазар на ЕС", припомни еврокомисарят по социалната политика Ласло Андор на пресконференция в Брюксел. "В момент, когато в някои държави членки процентът на безработицата е много по-висок, отколкото в други, е още по-важно да се помогне на тези, които искат да работят в друга държава членка на ЕС. Мобилността на работната ръка е от полза за икономиките на държавите членки и за самите работници. Това предложение ще позволи на работниците да преодолеят препятствията пред упражняването на професионална дейност в друга държава членка на съюза", заяви еврокомисарят.
Брюксел иска по-добро прилагане на европейските директиви относно правото на европейските граждани да работят в друга държава членка. Но много страни искат приспособяване на това законодателство. Вътрешните министри на Германия, Австрия, Великобритания и Холандия поискаха тази седмица от ЕС да засили борбата с измамите със социални помощи за имигрантите в рамките на съюза. По-конкретно четиримата министри поискаха да може да се налага забрана на достъп до територията на граждани на ЕС, които се възползват от свободното движение, ако са извършили измами със социални помощи.
"Този вид имиграция налага значителни допълнителни разходи на приемащите общества...и значителен брой новопристигнали имигранти получават от страната достъп до социални помощи, много често без реално да имат право на тях, застрашавайки социалната система на страната", посочват министрите, без да посочват конкретна цифра на разходите. Те пледираха свободното движение да се прилага по разумен начин.
Без да ги посочват конкретно, министрите имаха предвид главно Унгария, България и Румъния, които имат големи батальони от имигранти в страните от Западна Европа. Тези имигранти често са роми, дискриминирани в родината си. В отговор на този въпрос Андор заяви, че писмото на четиримата европейски министри се обяснявало преди всичко с причини от вътрешната политика. "Писмото не съдържа никакви доказателства или конкретен анализ на ситуацията", допълни той.
АФП
Коментари
Добави коментар