Навлязохме в страстната седмица и искам да вярвам, че тя няма да донесе нови страдания за българската демокрация. Това заяви премиерът Марин Райков, предаде репортер на БГНЕС.
През последните 10 дни страната беше разтърсена от поредица от скандали и те ми дават повод да споделя своите безпокойства. Ние в това правителство поехме ангажимент, че ще направим честни избори, но не можем да ги направим сами без помощта на политическите сили. Ще създадем условията за честни избори, но могат ли да бъдат честни избори в рамките, на които някои политически сили хранят обществото със скандали. Нека да не забравяме, че само до преди месец и нещо хората бяха на улицата, припомни Райков. Ние обещахме, че ще успокоим обществото и смятам, че го направихме. Да, хората се прибраха, но не простиха, не забравиха, те само дадоха шанс на политическата класа. От нея те очакваха решение, а не скандали. Някои може би забравят, че и след 12 май ще живеем заедно, и след 12 май ще има държава. Посланието на някои политически сили днес е, че българската демокрация боледува, че българските политически сили са склонни да генерират скандали, а не политически проекти за излизане от кризата, не приемам този подход като позитивен, заяви Райков.
Премиерът подчерта, че днес е длъжен да даде отговор на всичко, което се случва и което разклаща доверието на хората в държавата. "Моят отговор е това съвместно изявление заедно с главния прокурор и с вътрешния министър. Защо сме тук днес заедно? Ние сме тук, за да ви кажем, че в една демократична държава институциите не воюват помежду си, институциите дават съвместни решения. Макар и независими една от друга съдебната и изпълнителната власт ръка за ръка предлагат решение на проблеми и не крият тези проблеми пред обществото. Преди една седмица помолих МВР да пристъпи към изчистване на вътрешноведомствените си процедури, свързани с ползването на СРС от всички мъртви точки в процедурата, от всички слабости.
Ние държим да идентифицираме къде се къса документалната връзка и контролът върху приложението на СРС и г-н Цацаров ще ни помогне за това, каза Райков. Той добави, че нееднократно е заявил своята подкрепа за работата на главния прокурор Цацаров, подчертавайки, че "там, където някои искат да виждат скандал, аз виждам работеща демокрация, независими институции, амбиция за спазване на закона". МВР направи това, което помолих и предложи конкретни промени в наредбите и процедурите. Тези предложения бяха предложение за становище на г-н Цацаров, на прокуратурата и благодарение на нашето взаимодействие смятам, че можем да изчистим лицето на МВР от всякакви подозрения и сме в състояние да уверим нацията, че тези процедури ще бъдат за в бъдеще демократични и в съответствие със закона. Ясно е, че ще отлистим тази страница, но е и ясно, че първо ще трябва да я прочетем", увери Райков.
Той подчерта, че разследването на прокуратурата ще продължи по обективен и независим начин, "както е досега". "Не очаквам главният прокурор да прави коментар по хода на разследването. Той обаче ще сподели препоръките си към МВР и съм тук, за да уверя, че тези препоръки ще бъдат взети под внимание. Вътрешният министър със своето присъствие също изпраща ясно послание за прозрачност и за откритост на МВР, защото това е една институция, която ще продължи да бъде и за в бъдеще един от стълбовете на закона, на демокрацията", убеден е Райков.
Той посочи, че е поел ангажимент от началото на това правителство да не допусне МВР да бъде принесено в жертва на общата атмосфера, свързана с предизборния период. "Независимо от скандалите на път сме да направим това и това съвместно изявление има за цел да отправи това послание на стабилност, на държавност, на решимост да се отстояват принципите на демокрацията", увери още Райков.
/БГНЕС
Коментари
Анонимен
Г-Н РАЙКОВ, И ВИЕ СТЕ ОТ КОТИЛОТО НА ГЕРБ! ТОВА, ЧЕ СА СТАНАЛИ СКАНДАЛИ, РАЗКРИЛИ ЧАСТ ОТ МУТРЕНСКИТЕ ДЕЛА НА ТИКВАТА И НЕГОВОТО ОБКРЪЖЕНИЕ Е НИЩО ПРЕД ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА НА ВИХРУШКАТА НАРЕЧЕНА ГЕРБ, КОЯТО НЕ СЕ СПИРА ПРЕД НИКАКВИ ЗАКОНИ, ЗА ДА ПРИСВОЯВА ПАРИТЕ НА НАРОДА И ЕВРОПРОГРАМИТЕ! ХОРАТА ЗА НИЩО ГИ НЯМАТЕ И ТОЧНО НИЕ, СМАЗАНИТЕ ОТ ВАС И ЕДВАМ ДИШАЩИ ОТ ГЛАДА, КЪМ КОЙТО НИ ПОДРИТНАХТЕ, ЩЕ ВИ ПОКАЖЕМ НА 12 МАЙ КАКВО ИСКАМЕ - ДА НЕ СТЕ В УПРАВЛЕНИЕТО НА ДЪРЖАВАТА! ДА СИ ЗАМИНЕТЕ ОТ НЕЯ С ВСИЧКИ ГРУПИРОВКИ И МУТРИ, С ВСИЧКИ НАРКОТРАФИКАНТИ, КОИТО ВИЕ - ГЕРБ КОНТРОЛИРАТЕ И КОИТО ТРОВЯТ ДЕЦАТА НИ! НЕ ДА ПРОГОНВАТЕ ДЕЦАТА НИ С БЕЗРАБОТИЦАТА, КОЯТО УВЕЛИЧИХТЕ МНОГОКРАТНО, А ВСИЧКИ МУТРЕНСКИ УПРАВНИЦИ ИЛИ ДА ВЛЯЗАТ В ЗАТВОРА ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА НАД БЪЛГАРСКИЯ НАРОД ИЛИ ДА СЕ МАХАТ В ЧУЖБИНА, КЪДЕТО СА НАЛЯЛИ МИЛИАРДИТЕ СИ ОТ НАШИЯ ГРЪБ. ГЕРБОГРОБАРИТЕ СА НАЙ-МАФИОТСКОТО УПРАВЛЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ, НАЙ-НЕГРАМОТНОТО С ФАЛШИВИ И ГРАБЛИВИ КАЛИНКИ, КОИТО ТРУПАТ МИЛИОНЧЕТА В ЛЮБОВНИЦИ ПАК ОТ НАШИЯ СЪДРАН ДЖОБ! ВИЕ СТЕ БЕЗСРАМНИЦИ И ЦИНИЦИ СПРЯМО НАС!