Би могло да има различия между данните на ЦИК и паралелното преброяване. Това каза говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Бисер Троянов. Различията според Бисер Троянов могат да се появят, ако всяка фирма, която извършва паралелно преброяване въведе само данните от ксерокопираните протоколи, но ако по тях след това, пред РИК, има отстраняване на очевидни технически грешки, данните ще са други. Тези данни ще бъдат въведени от изчислителния пункт. „Ако самите наблюдатели присъстват в изчислителния пункт, могат да коригират тази своя база данни. Следващата възможност за промяна е в ЦИК, тъй като при повторното въвеждане на данните винаги има разлика от първоначално въведените пред РИК. По закон се извършва анализ и ЦИК приема решение коя от допустимите грешки да бъде зачетена за вярна и къде е допуснатата греша. Често грешките стават пред изчислителния пункт, заради прекалената умора у членовете на СИК. Често грешки се получават и от операторите при повторното въвеждане в ЦИК”, заяви Троянов.
„Само ЦИК може да обявява официалните резултати от изборите. Конституционният съд осъществява контролът върху решенията на ЦИК, с които се обявяват изборните резултати”, посочи говорителят на ЦИК Ралица Негенцова. По закон ЦИК трябва да обяви официално резултатите от изборите до 4 дни след датата на изборите, а до 7 дни ЦИК трябва да обяви имената на кандидатите, които са избрани за народни представители.
„Единственият орган, който дава резултатите от гласуването, е ЦИК. Данните първо се въвеждат в РИК, качват се на сайта. След това се въвеждат повторно в ЦИК. Първата база данни е в РИК, втората база данни е в ЦИК. След това се прави съпоставка на двете бази данни, ако бъдат установени различния се прави проверка и ЦИК излиза с решение за това на какво се дължи всяка разлика”, обясни Негенцова.
„Паралелно преброяване се е правило винаги досега от български неправителствени организации. Това, че сега участва и чуждестранна фирма, не е повод нито за хвалебствие, нито за печал. Австрийската фирма Sora взе документи за участие в конкурса на ЦИК за фирма преброител на изборите. Но австрийската фирма не подаде документи и не участваше в конкурса, макар че знаеше какви са изискванията по задание и какви са конкурсните правила. Участието в паралелно преброяване може да е една заявка за предстоящи избори, фирмата да придобие популярност в българското общество, за да участва в следващи избори”, каза Бисер Троянов.
"Фокус"
Коментари
Добави коментар