Скандалите намалиха доверието в изборния процес, се казва в комюнике на наблюдателната мисия на ОССЕ.

Предсрочните парламентарни избори в България на 12 май бяха проведени в конкурентна среда. Основните свободи бяха спазени и администрирането на изборите беше добре осъществено. Но предизборната кампания беше помрачена от множество инциденти, които намалиха доверието в държавните институции и процесът беше засегнат от ширещите се твърдения за купуването на гласове.

Предизборната кампания беше конкурентна и като цяло премина без насилие. Служебното правителство предприе редица мерки за провеждането на честни избори, но в случаи на подслушване преди изборите и опасения от инциденти в последната минута свързани със сигурността на бюлетините намали общественото доверие в процеса. На момента предизборната кампания беше негативна. Като някои партии използваха подстрекателна и ксенофобска риторика. Твърденията купуване на гласове продължиха, отразявайки се негативно на предизборната среда, отбелязват международните наблюдатели.

"Избирателите имаха истински избор в конкурентна предизборна кампания и властите направиха истински стъпки за гарантирането на честността на изборите, но скандалите и откриването на допълнителни бюлетини без съответно обяснение подкопаха доверието на хората в политическата система и още по-тревожно, накараха ги да си задават въпроси за самия процес", заяви Оуен Мърфи, специален координатор, ръководещ наблюдателната мисия на ОССЕ. "Когато погледнете недоверието между политическите партии и към настоящите икономически затруднения, това е негативно развитие", добави той.

Очаквайте подробности. /БГНЕС