Ще търсим практически идеи за партньорство с Армения, заяви кметът на Шумен Красимир Костов, който днес прие Н.Пр. г-н Арсен Схоян - извънреден и пълномощен посланик на Република Армения у нас, съобщиха от общинския пресцентър. Дипломатът е в града по покана на градоначалника и е придружаван от Анна Саакян - първи секретар на посолството.

Поводът за поканата са тържествата за 200-годишнината от първото гражданско честване на делото на Светите братя Кирил и Методий, което е станало в Шумен. Събитието е отбелязано в писмото на арменския пътешественик Минас Пъжишкян от 22 май 1813 г. Със съдействието на г-н Схоян шуменската община вече притежава оригинален превод на писмото, направен от Арменската академия на науките. По време на разговора, на който присъстваха и зам.-кметовете Митко Киров, Александър Генчев и Живка Тонева, както и секретарят на общината Жечко Жечев, кметът представи Шумен с неговата богата вековна история и култура и съвременно развитие. Градоначалникът наблегна на възможностите, които новият Индустриален парк създава за инвестиции и покани дипломата, задно с представители на арменския бизнес на работно посещение, за да се изпълнят със съдържание икономическите отношения, както това става в областта на културата.

Дипломатът благодари за поканата и коментира, че в Шумен има база за създаване на връзки за развитие на туризма и културно-икономическото сътрудничество, тъй като в града е налице изключително добро отношение и взаимодействие между българите и арменската общност. Тук имаме писмото на Пъжишкян, работеща арменска църква, паметник на ген. Мадатов – така че има какво да видят в Шумен арменските туристи, заяви дипломатът.
Живка Тонева благодари на г-н Схоян за съдействието за превода на писмото, който по същество потвърждава и превода на Агоп Ормаджиян. Тя уточни този превод вече дава на Шумен основание да заяви първенството на събитието пред Министерствата на образованието и на културата, пред БАН, както и пред издателствата на учебници, които да отбележат, че именно в Шумен е станало първото гражданско честване на Светите братя Кирил и Методий през 1813 г., а не в Пловдив през 1856 г. „Ние имаме основание да се гордеем и с още едно нещо – има сведения, че първото арменско читалище в България е построено именно в Шумен през 1867 г., но не се знае къде е било”, подчерта Тонева. Това според нея е още един факт, който показва, че в Шумен различните етноси и религии от векове живеят толерантно.

Красимир Костов и дипломатът споделиха идеи за по-нататъшно сътрудничество. Г-н Схоян предложи при следващи срещи да се обсъди идеята за побратимяване на Шумен с подходящ арменски град.

Дипломатът и придружаващите го ще разгледат Шуменската крепост, комплекса „Създатели на българската държава, ще имат среща и с арменската общност в града. В 15,30 ч. гостите ще поднесат цветя пред паметника на ген. Мадатов в алеята срещу магазин „Детски свят”. В следобедните часове делегацията ще присъства на мажорретния фестивал, ще посети и Селището на историята в парка до сградата на общината.

ШУМ.БГ