Среща консултация провежда днес в Шумен Басейнова дирекция за управление на водите в Черноморския район. На нея присъстват заинтересованите среди и обществеността по обсъждане на районите със значителен потенциален риск от наводнения в областите Шумен и Търговище.

Проявата е в рамките на изпълнение на проект „Разработване на планове за управление на риска от наводнения” по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013г.” и цели  идентифициране на проблеми, които ще бъдат включени при изготвянето на Плана за управление на риска от наводнения за Черноморски басейнов район.

“Крайният резултат от първия етап на проекта вече е готов и имаме предварителните оценки на районите с потенциален риск от наводнения”, каза пред журналисти Явор Димитров, гл. експерт към Басейнова дирекция за управление на водите в Черноморския район.

Според него оценките са направени по определена методика на екоминистерството и представляват територии с регистрирани в миналото наводнения и евентуални бъдещи.

“Това не значи, че обезателно там ще има наводнение, но в тези райони ще се съсредоточат усилията ни и те ще бъдат включени в плана за управление на риска от наводнения”, обясни Димитров. Той добави, че вече има изготвени карти и за Шуменска област са определени 5 зони с висок риск от потенциални наводнения в общините Шумен - 1 район, Велики Преслав - 2, Смядово - 1, Върбица - 1. За тези райони, които са по течението на река Камчия и обхващат Камчийския речен басейн ще се набележат мерки и съответните органи ще носят отговорност за преодоляване на  проблемите при евентуални наводнения. 

Реализацията на проекта е част от началото по прилагането на европейското законодателство при оценката и управлението на риска от наводнения, с оглед намаляване на неблагоприятните последици за човешкото здраве и околната среда.

Заложените мерки в Плана ще допълнят Плана за управление на речните басейни и ще допринесат за реализацията на нови програми и стратегии на местно и регионално ниво.

Общата стойност на проекта с бенефициент Басейнова дирекция за Черноморски район е  2 567 400 лв., от които 80% са европейско съфинансиране, чрез Кохезионния фонд, а 513 480,09 лв. са  национално съфинансиране. Срокът за изпълнение на дейностите е 31 март 2015 г.

ШУМ.БГ