Кризата, обхванала Италия, засяга и индустриализираната и традиционно просперираща северна част, която е "на ръба на икономическата бездна", заяви председателят на организацията на италианските работодатели Джорджо Скинци.
Ако Северът рухне, "той ще повлече със себе си цяла страна, която ще се върне с 50 години назад и ще бъде изключена от значима Европа", заяви Скинци на откриването на годишното събрание на Конфиндустрия, организацията на италианските работодатели, в Рим. Той изрази безпокойството си и от увеличаването на безработицата (между 11,5 и 38,4% при трудоспособното население между 15 и 24 години).
"Липсата на работа е майката на всички социални злини", заяви Скинци и призова проблемът да бъде разрешен "в структурен план и по уравновесен начин чрез едновременна намеса относно разходите, производителността и регламентацията". Според него "компаниите са готови да подкрепят действията на правителството чрез инвестиции и наемане на служители".
Той подчерта, че правителството на Енрико Лета, което за първи път след войната събира левицата и десницата "има време пред себе си, за да приложи необходимите политики". Работодателите искат преди всичко "данъчна политика, която подкрепя, създава богатство и го разпределя, която е прозрачна и спазва правата на гражданите и на компаниите".
Според него стимулирането на италианската икономика трябва да има като основен стълб индустриалната политика. Премиерът Енрико Лета присъства на срещата и заяви, че трябва да се възвърне приоритетът на индустрията в европейските икономики. "В Италия и Европа мислехме, че можем да минем без индустрията, като постигаме растеж без индустрия", заяви Лета. Но тази фаза приключи "с резултати, които не са положителни - ЕС изгуби своето лидерство", допълни той. Според него Европа трябва да бъде водещата сила за постигане на "големи цели като нарастване на дела на промишлеността до 20% от БВП през 2020 г.". /АФП
Коментари
Добави коментар