Корпоративна търговска банка държи почти всички пари на държавните дружества в икономиката и енергетиката, става ясно от публикуваната на сайта на МИЕТ справка.

Съгласно одобрените вчера от правителството правила, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма публикува справка за това в коя банка са концентрирани парите на дружествата с принципал икономическия министър (в случаите когато концентрацията надхвърля 25 % от парите ).

НЕК държи в КТБ 59,44 % от парите си, "Булгартрансгаз" – 96 %, БЕХ – 88, 20 %, а "Булгаргаз" – 90,85 %. Електроенергийният системен оператор също не отстъпва по-назад. 94,76 % от парите му са в КТБ. "Мини Марица Изток" ЕАД държи малко над половината от средствата си в КТБ.

Държавната консолидационна компания държи в банката на Цветан Василев 99,79 % от парите си, а Национална компания "Индустриални зони" явно следва нейния пример, тъй като в КТБ са 99,95 % от парите й. При "Ел Би Булгарикум" ситуацията е сходна. При тях процентът 96,93 %. "Индустриална зона Варна –Запад" ЕАД, "Тежко машиностроене" АД, "Индустриален и логистичен парк Бургас" пък държат по 100 % от средства си в Корпоративна търговска банка.
Българската агенция за експортно застраховане държи в КТБ 33,59 % от парите си, а в ЦКБ 42,52 %. "Кинтекс" също държи към една трета от парите си в КТБ или точно 34,48 %, а 33, 45 % от парите на дружеството са в "Уникредит Булбанк" АД. АЕЦ "Козлодуй" пък е избрал да държи над една трета от парите си или точно 42, 54 % в "Инвестбанк".

Според правилата, такива, каквито бяха приети вчера, държавните дружества няма да могат да слагат повече от 25 % от парите си в една банка. Ако имат повече от тези 25 % в една единствена банкова институция, то те ще трябва да изтеглят част от парите, така че да спазят правилото. Всъщност за максимална коректност трябва да се отбележи, че в правилата става дума за това, че нетната експозиция към една кредитна или финансова институция на дружествата с повече от 50 % държавно участие не може да надвишава 25 на сто от общия размер на паричните средства на дружествата.

Нетна експозиция към кредитна или финансова институция е разликата между левовата равностойност на паричните средства на възложителя по сметки в дадена кредитна или финансова институция, независимо от техния вид, и левовата равностойност на размера на непогасената част от предоставените му заеми и откритите банкови гаранции, по които е наредител, от същата институция. /БГНЕС /