Кристин Лагард получи подкрепата на своя Съвет на директорите на Международния валутен фонд при изслушването й в Париж от френското правосъдие. Подкрепата от френското социалистическо правителство беше по-малка, съобщи АФП.

Лагард бе в съда 12 часа заради спор по арбитраж .

Съдебното заседание ще продължи и в петък. Лагард лаконично каза "до утре" на журналистите при напускането на Съда на републиката в четвъртък вечерта.

Френският съдебен орган е компетентен да разследва престъпления, извършени от министри при упражняване на техните функции.

Делото, по което 57–годишната Кристин Лагард бе в съда, е от времето когато тя беше министър и разреши на френския бизнесмен Бернар Тапи да получи 400 милиона евро през 2008 година извън регламента при спор между Тапи и банката Креди Лионе /Crédit Lyonnais/.

Повдигане на обвинение би отслабило значително позицията на Лагард, която наследи през юли 2011 г. начело на МВФ сънародника си Доминк Строс-Кан. Той пък беше принуден да подаде оставка след обвинение в изнасилване в Ню Йорк. Кристин Лагард обаче няма да бъде правно задължена да подаде оставка от поста си, тъй като беше призована от съда в качеството си на бивш френски министър, а не като директор на МВФ.

От март насам МВФ отказва да коментира случая. Той съобщи единствено, че Управителният му съвет, представляващ 183-те държави членки, е потвърдил доверието си в качествата на Лагард да изпълнява ефективно функциите си.

Директорката на фонда рискува, в случай на доказана вина, да получи до 10 години и 150 хиляди долара глоба.

Министър на икономиката през 2007-2011 година в дясното правителство на президента Никола Саркози, Кристин Лагард е обект на разследване за "съучастие в подправяне и незаконно присвояване на обществени средства".

"Бордът на директорите /представляващи 188 страни-членки на МВФ/ е бил информиран за случая, включително наскоро, и продължава да изразява увереност в способността на главния изпълнителен директор да се справя със задълженията си ефективно", каза във Вашингтон в четвъртък говорителят на фонда Гери Райс.

По закон, дори и обвинен, шефът на МВФ не е длъжен да подаде оставка. Нейната поддръжка ще зависи от добрата воля на държавите-членки на Фонда, включително САЩ, които са най-големия акционер.

"Обективно, познавайки МВФ и практиката при случаи от този тип, съм склонен да мисля, че ако тя бъде обвинена (такса), без съмнение, ще бъде помолена да се оттегли", каза в четвъртък говорителката на френското социалистическо правителство, Наят Белкасем - Вало.

"Но не съм аз, която трябва да го кажа. Днес тя все още не е", добави тя, като се позова на принципа на "презумпцията за невиновност".

Френският министър на икономиката, Пиер Московиси заяви в сряда, иче Лагард "запазва доверието на френските власти и моето".

"Аномалии и нередности"

През септември 2008 г. Кристин Лагард вече  обясни надълго и нашироко за използването на арбитражен съд, който осъди структура на Креди Лионе близо до краха й през 1990 г., да плати на семейство Тапи стотици милиони евро като компенсация.

Бившата министърка винаги е оправдавала арбитража с желанието си да прекрати производството, според нея дълго и скъпо. Тя отрича да е действала по заповед на Никола Саркози, който искаше и да получи подкрепата на Бернар Тапи, бивш министър от 90-те и бивш президент на футболния клуб Марсилия. /АФП