Предлагаме една седмица в месеца депутатите да се срещат с избиратели и да не заседават в НС, заяви Мая Манолова, председател на Временната комисия за изработване на проект за Правилник за организацията и дейността на НС на среща с граждански организации, предаде репортер на БГНЕС.

Как да направим парламента прозрачна институция за гражданите и да го превърнем в един отворен орган, който активно да работи с гражданското общество, как да върнем авторитета на НС, което да работи истински и да създава качествени закони, изреди серия от въпроси Мая Манолова.

НС трябва да си върне ролята на водещ орган в държавата, продължи тя, а не да е машина за гласуване. Предвиждаме два вида контрол - традиционния петъчен и своеобразен блиц контрол, разположен във времето след заседанията на МС, за да питат депутатите по актуални въпроси министрите. Проучваме възможностите за онлайн излъчване на заседанията, както на постоянните, така и на временните комисии в НС, продължи тя. Ангажираме се със свикване на граждански форум, на който да обсъдим първите законодателни стъпки на 42 НС, заяви Манолова. Ще предложим и създаването на постоянна комисия по въпросите на гражданското общество, която постоянно ще взаимодейства с гражданите, а планираме един от зам. председателите на парламента специално да отговаря за това, посочи тя. И добави, че би се ангажирала с такава дейност като зам. председател, ако депутатите я подкрепят. Особено важна е, според Манолова, и темата за качественото законодателство и призова представителите на НПО активно да се включат в този процес. Тя смята, че може да бъде създаден и специален институт по законодателството, който да получава поръчки и дори да изработва цели закони. Вместо да се преработват законите по-добре да се внасят цели законопроекти, смята Манолова. В това НС трябва да направим опит и да се разделим с някои порочни практики - например, уродливата практика парите на депутатите от парламентарно представените партии да ги следват. Трябва да има прозрачност и за останалите разходи на депутатите, които са от технически характер - за сътрудници и др., е нейното мнение.

БГНЕС припомня, че на своето първо заседание на 22 май 2013 г. Временната комисия за изработване на проект за Правилник за организацията и дейността на Народното събрание определи срок, в който ще бъдат приемани предложения на граждани и организации по проекта . Съгласно решението предложенията могат да бъдат внасяни до 29 май 2013 г. чрез деловодството на НС до председателя на Временната комисия. /БГНЕС