Аз съм категорично за промяна в Закона за здравето в частта за пълната забрана на тютюнопушенето в затворени обществени места и тя да е в интерес на заведенията, за да възстановим стария режим - със зали за пушачи и за непушачи, но да засилим контрола.

Това каза депутатът от Коалиция за България Мартин Захариев на среща в парламента между депутати от КБ и представители на браншови организации, свързани с туризма, предаде репортер на БГНЕС.

Това ни намерение е подкрепа за малкия и среден бизнес, а не популистки ход, добави Захариев. Следващият път ще ви поканя на "по цигара" да обсъдим текстовете, които ще внесем за промяна на Закона за здравето, обърна се той към представителите на бранша, засегнати от забраната.

Много хора останаха без работа, без пари, на улицата, много заведения фалираха, вследствие на промяната в Закона за здравето, който напълно забрани тютюнопушенето в затворени обществени места, заяви регионалният представител на асоциацията на ресторантьорите и хотелиерите Иван Михалев от Стара Загора. Той предложи да се върне старият режим в заведенията – със зали за пушачи и за непушачи, но собственикът сам да определи каква част да е за тези, които пушат и за непушачите с оглед на конкретните му нужди.

Този закон не работи, е мнението на негов колега от Боровец. Този закон работи срещу бизнеса, срещу оборота на заведенията, подпомага корупцията, административния произвол и рекета, подкрепи го друг собственик на заведение от Пловдив Димитър Лукарев. Според него недоволните от забраната, ако не се тръгне към промяна, ще излязат отново на протест.

Въпросът за промяна в Закона за здравето се повдига не защото сме пушачи, а защото сме съпричастни към трудностите на бизнеса, посочи в изказването си народният представител Спас Панчев от КБ. В резултат на пълната забрана у нас на тютюнопушенето от цигарите са се отказали едва 3-4% от българите, но загубата на работни места са хиляди, посочи той. Изпаднахме в стрес да търсим правилното решение - дали да се съобразим с вредата за здравето или от факта, че определена категория хора са останали без работа, заради затваряне на заведенията, поради свиване драстично на оборота. Трябва да се намери удовлетворително решение, призова Панчев. И представи кратка справка: пълна забрана на тютюнопушенето има само в 5 европейски страни - Ирландия, Великобритания, Гърция, Испания и Унгария, но в част от тях вече са предприети мерки за частичната й отмяна. Швейцария с референдум се обявиха против пълната забрана на вредния навик, пълен провал на кампанията против тютюнопушенето обяви Франция, посочи Панчев. Според него забраната е заради оправдаването на поскъпването на цигарите.

Истината е, че у нас преди забраната стотици заведения бяха инвестирали в създаването на отделни зали за пушачите. Истина е, че има хора, които предпочитат заведения, в които не се пуши, но има и други, които настояват да пушат на мястото, което посещават за развлечение, коментира депутатът. Истина е също, че всяка година не трябва да се променят закони - той е закон затова, за да се спазва. Но явно някъде сме допуснали грешка, каза той и остави въпроса отворен, за да чуе мненията на собствениците на заведения.

Последиците от забраната на тютюнопушенето са потресаващи за нашия бизнес, заяви зам.-председателят на Българската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите Атанас Димитров. Не сме "за" тютюнопушенето, напротив, но сме против увеличаващата се загуба на работни места в бранша, добави той. Мисля, че туризмът е важен отрасъл и ние се нуждаем от подкрепа. В този дух се изказаха и негови колеги – този закон трябва да се преразгледа в частта му за пълната забрана на тютюнопушенето.

Собствениците на заведения смятат, че ако бъде върнато старото положение със зали за пушачи и за непушачи около 100 000 - 150 000 нови работни места ще бъдат създадени за икономиката или възстановени, и то само в този бранш. /БГНЕС