Трябва да се намери начин за овладяване на финансовия дефицит в системата на енергетиката, заяви енергийният министър Асен Василев, предаде репортер на БГНЕС.
Асен Василев представи промени в Закона за енергетиката и резултати от анализите на енергийния сектор, направени от Световната банка и Европейската комисия. Едно от предложенията в доклада на Световната банка е БЕХ да бъде закрит. И според министър Василев това трябва да се случи. Не съм сигурен, че това може да стане утре, трябва да стане по начин, който да не доведе до срив в системата, подчерта той.
Асен Василев коментира и появилото се предложение за налагане на мораториум върху цените на електроенергията. Отлагането на енергийната реформа у нас струва между 800 милиона лева и 1 милиард лева загуби на година, което прави безотговорен вариантът за мораториум на цените на електроенергията, заяви министър Василев.
"Имаме три големи групи от проблеми в енергетиката, първата е свързана с това, че имаме разходи, които са по-големи от приходите в системата. Начинът, по който е построено към момента ценообразуването и използването на наличните мощности и тяхното изграждане не може да продължи занапред, защото това създава огромен финансов дефицит в системата на енергетиката. Трябва да се предприемат много сериозни реформи", заяви Василев.
"Втората голяма група проблеми е свързана с начина, по който системата се управлява. Има усещането за наличие на голяма и дълбока корупция в системата, има непрозрачност при управлението на държавните дружества в сектора и регулаторът не е бил достатъчно независим и силен, за да може да упражнява ефективен контрол над случващото се. Третата голяма група проблеми е свързана с това до колко хора, които са енергийно бедни могат да си позволят да плащат сметките си за ток. Системата за подпомагане на енергийно бедните не е адекватна и другият голям акцент е, че начинът за използване на електроенергията в бита не е ефективен", добави той.
Министър Василев обясни, че според констатациите на Световната банка до 2030 година страната ни ще натрупа 13 милиарда лева задължения за изкупуване на енергийни мощности, което е 1.16% от БВП на страната. "Ако не реструктурираме сектора, всяка година ние трябва да даваме по 1 милиард лева, за да запазим цените на текущите нива", коментира енергийният министър.
По данни на Световната банка единствено 12% от хората, които са енергийно бедни, получават вид помощи. "Изоставили сме най-бедната част от населението без да им помагаме в моменти, когато покачваме цените", заяви Василев. "Световната банка призовава за агресивно започване на изпълнението на програма за енергийна ефективност, пълно разкриване на всички конфликти на интереси, доходи и обвързаности на всички държавни служители, депутати и работещи в сектора на енергетиката.
Според Световната банка проблемите пред пазара са голямата база от енергийни мощности, които трябва да работят, изкривяването при ценообразуване в системата, голямо крос субсидиране в системата – от индустриалните потребители към битовите и между електрическата и газовата система.
Реалната крос субсидия само за "Топлофикация-София" е около 200-250 милиона лева, коментира Василиев. От банката смятат, че въвеждането на ВЕИ и управлението на ВЕИ не е добре обмислено и добре регулирано, квотите за регулирания пазар се движи от социални и политически влияния, а не са прави, така че да се формира най-евтина цена. От банката са убедени, че независимостта на регулатора не е достатъчна и че регулаторът няма достатъчно средства за да изпълни своите дейности. Регулаторът има 15 експерти за регулирането на целия сектор, отбеляза министър Василев.
Според банката липсват ключови регулаторни възможности. Световната банка призовава още за по-адекватна система за подпомагане на енергийно бедните, както и за подобряване на начина, по който системата на енергетиката се управлява.
Вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева представи окончателния доклад от проверката на ЕК в сектора енергетика. Експертите на комисията препоръчват разширяване на обхвата на енергийните помощи и подпомагане на износа на електрическа енергия в посока Турция, завършване на въвеждането на третия либерализационен пакет, преразглеждане на такса "пренос", ревизия на рамката на "студения резерв", преразглеждане на решението на ДКЕВР, според което могат да се променят цените на енергията от ВЕИ-та по всяко време. Експертите на комисията препоръчват избиране на състав на ДКЕВР по прозрачен и ефективен начин и осигуряване на адекватен бюджет на регулатор. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар