Германските евродепутати Елмар Брок и Михаел Галер от Групата на Европейската народна партия (ЕНП) критикуваха новия български министър на външните работи Кристиан Вигенин.

Повод са становища на Вигенин, от години най-близък сътрудник на председателя на БСП и на ПЕС Сергей Станишев, свързани с отношението към дипломатите, сътрудничели на бившите служби за сигурност по време на комунистическия режим в България.

В изявление на двамата депутати те декларират разочарование, че доскорошният им колега от външната комисия на Европейския парламент е поставил сред приоритетите си "реабилитацията на сътрудниците на комунистическите служби".

Брок и Галер оценяват като напълно неуместен коментара на Вигенин, че тези дипломати са били "репресирани и унижени", както и че "капацитетът им не трябва да бъде пропиляван".

Според двамата политици, основен европейски принцип е да се отдава почит на жертвите на тоталитарния режим, а не на сътрудниците на тайните служби, обвързани пряко или косвено с извършените репресии.

Евродепутатите напомнят, че българското Народно събрание е осъдило комунистическия режим. Те заявяват, че през последните четири години българските власти са направили стъпки за преосмисляне на миналото, включително с осигуряването на достъп до поверителни документи.

Елмар Брок и Михаел Галер приветстват позицията на българския президент Плевнелиев, който заяви намерението си да не одобрява кандидатури за посланици на хора, свързани с комунистическите тайни репресивни служби.

Само за два дни новият български външен министър успя да се скара с трима европейски политици.

На 29 май, когато прие поста министър от Марин Райков, Вигенин заяви, че една от първите му работи ще бъде да реабилитира сътрудниците на тайните комунистически служби в дипломацията и ще им намери подходяща работа.

На следващия ден той, заедно с колегата си от БСП евродепутата Калфин, влезе в конфликт с еврокомисаря по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер заради изявлението му, че България, наред с Румъния и Италия, е "почти неуправляема държава".
 

БТА