Протестиращите, които пети ден демонстрират срещу турския премиер Реджеп Ердоган, се върнаха на улицата с хиляди в Истанбул и Анкара, въпреки "извинението" от страна на правителството на жертвите на полицейско насилие.
След нощ на насилие, белязана от смъртта на втори протестиращ, вицепремиерът Бюлент Арънч се опита да спре протестното движение като определи за "легитимни" исканията на еколозите. Екопротестът срещу неотстъпчивостта на властите да премахнат малък парк в Истанбул и полицейското насилие срещу демонстрантите стана причина масовата реакция на просветеното турско общество. Вицепремиерът прикани хората да спрат протестите.
За разлика от тона на ръководителя на правителството, който започна обиколка от страните в Магреб до четвъртък, Арънч звучеше помирително.
След като излезе от среща с президента Абдуллах Гюл, той първо се извини на многото цивилни пострадали, с изключение на "тези, които причиниха хаос по улиците и се опита да попречат на свободата на хората".
В политически план Арънч заяви, че правителството уважава "различните начини на живот" на турците.
От началото на протеста в петък протестиращите обвиняват Ердоган в авторитарни крайности и че иска да "ислямизира" светска Турция.
"Ние нямаме правото или лукса да игнорираме народа, демократите не може да съществуват без опозиция", каза Арънч, като обеща, че правителството му си е "научило урока" от тези събития.
Думите на Арънч контрастират с непреклонността на Ердоган, който сигурен в политическата си тежест, отхвърли критиките и препрати противниците си към местните избори през 2014 година. "Като се върна от това посещение, проблемите ще бъдат решени", заяви предизвикателно в понеделник в Рабат.
Извиненията на Арънч бяха приветствани от САЩ, които изразиха загриженост от "прекомерната" употребата на сила. "Приветстваме усилията на президента Гюл и на други да успокоят нещата", реагира говорителят на Държавния департамент, Дженифър Псаки.
Но изказването на Арънч не е убеди протестиращите, които отново излязоха с хиляди на площад Таксим през нощта в Истанбул, където отново скандираха лозунги, призоваващи за оставката на министър-председателя отново. Хиляди хора също се събраха през нощта и в Анкара. Полицията отново употреби сълзотворен газ и водни оръдия срещу демонстрантите.
"Ако отстъпят, ако променят нещо в Турция, консерватизма и всичко, което направиха, тогава може би тълпата можеше да се прибере вкъщи," каза за АФП Дидем Кул. "Но ние не можем да се приберем вкъщи, без да имаме доказателства", каза 24-годишният студент, който "окупира" Таксим, "а дори и да се приберем в къщи, нашите чувства /по отношение на властта/ няма да се променят".
"Извиненията са, за да ограничат щетите и защото са притиснати", добави Баки Чинар, говорител на Конфедерацията на синдикатите в комуналния сектор - КЕСК, които обявиха стачка във вторник в знак на солидарност с демонстрантите.
КЕСК призова за спиране на работа за два дни. В сряда към тях за един ден се присъединява и Конфедерацията на революционни работници - ДИСК, в която членуват 420 хиляди души.
След смъртта в неделя на млад мъж, ударен от кола по време на демонстрация в Истанбул, втори протестиращ - на 22 години, бе убит в понеделник вечерта на митинг в югоизточния град Хатаи от няколко "изстрела от неидентифицирано лице ", обяви областният управител на града. Първият доклад след аутопсията, публикуван от прокурора, обаче хвърля съмнение върху обстоятелствата на смъртта, защото няма следи от куршуми.
Ожесточените сблъсъци между полицията и демонстранти в Истанбул, Анкара и Измир доведоха до много пострадали.
Отделно от загиналите двама души в неделя и понеделник, насилието от последните четири дни доведе до 1500 ранени в Истанбул и поне 700 в Анкара, според организации, защитаващи правата на човека и лекарските организации.
Тези данни не са потвърдени от властите. Говорителят на правителството призна във вторник само за 64 ранени демонстранти и съобщи за 244 ранени полицаи.
Бруталността на репресиите, широко дискутирани в турските социални мрежи, бе подложена на сериозни критики в западните страни.
Говорителка на върховния комисариат на ООН по правата на човека призова Турция да проведе "бързо, независимо, безпристрастно и задълбочено" разследване "на полицаи, които са нарушили закона и международните стандарти за правата на човека". /АФП
Коментари
Добави коментар