При обсъжданията на Закона за ДАНС на второ четене ще настояваме за повече експертност и широк дебат, защото с поисканите от БСП и ДПС промени ще се нанесе удар върху системата за сигурност, казва шуменският депутат Любомир Христов в становище, изпратено до медиите от пресцентъра на ПП ГРБ-Шумен.

Той коментира, че сливането на ДАНС и ГДБОП ще доведе до прекъсване на добрите връзки с международните полицейски структури, които съвсем закономерно биха отказали работа с контраразузнавателна служба, каквато е ДАНС.

„В предложението се казва, че Агенцията става правоприемник на всички активи и пасиви на ГДБОП, в едно с целия й състав, но не се казва нищо какво ще се случи с оперативните дела, заведени в Дирекцията за борба с организираната престъпност“, смята Христов и уточнява, че според него предлаганите промени целят „да се скрият или смачкат определени дела“.

Той определя готвените промените в закона за ДАНС като прибързани. „Те трябваше предварително да бъдат обсъдени от експерти, да има съставени комисии, където да бъдат разисквани предложените промени“, казва Христов. Според него изборът на Директор на ДАНС от Народното събрание ще политизира системата за сигурност и това, което се предлага „прилича на политическа чистка в сферата на сигурността, която няма да способства за успешното справяне с организираната престъпност“.

„Възстановяването на правомощията на ДАНС да извършва разследване, да задържа и да обискира лица означава, че се създава ново звено, което тепърва ще трябва придобива опит в работата с престъпници. Това ще насърчи самите престъпници, които първи ще се възползват от факта, че няма ефективна служба, която да се бори с тях. Вменяването на полицейски задължения на ДАНС изисква обучение, време и води до скъсване на изградената връзка между криминалистите и регионалните звена на Дирекцията. ГДБОП не би работила успешно без "Криминална полиция", която според промените остава в МВР“, коментира още Христов. Той смята, че направените предложения ще блокират една работеща система, което неслучайно предизвика поредица от негативни коментари сред експерти в областта на сигурността.

ШУМ.БГ