МВФ призна, че първият спасителен план за Гърция от 2010 г. се е характеризирал със "значителни грешки" заради прекалено оптимистични прогнози за растеж и разногласия с европейските му партньори в рамките на тройката кредитори.
"Имаше значителни грешки. Доверието в пазарите не беше възстановено...и икономиката се изправи пред по-сериозна рецесия от предвиденото", съобщи МВФ в доклад, оценяващ резултатите от спасителния план на стойност 110 милиарда евро, отпуснат на Атина в замяна на план за драстични икономии.
Фондът считаше, че страната ще се върне към растеж още през 2012 г., въпреки че в действителност тя остана в рецесия и през 2013 г. за шеста поредна година, въпреки втория голям спасителен план, договорен през пролетта на 2012 г. на фона на нарастващи протести срещу строгите икономии.
Прогнозите за държавния дълг на фонда също бяха надминати "в много големи размери" и не предвидиха рязкото нарастване на задлъжнялостта на страната, която може да надхвърли 170% от БВП тази година, съобщи институтът.
МВФ, който признава, че е смекчил критериите си преди да предостави помощта си на Гърция, счита, че самото функциониране на тройката кредитори, в която влизат още Европейската комисия и Европейската централна банка, създаде "проблеми за концепцията на гръцката програма". Според доклада "фондът е държал да води проговори първо със страните от еврозоната... и след това с гръцките власти", създавайки източник на несигурност, подхранван от колебанията на европейските страни.
Фондът отбелязва още, че преструктурирането на частния дълг на страната, което беше извършено през март 2012 г., е трябвало да бъде осъществено още през 2010 г., но по онова време такова решение не било "политически осъществимо" заради противопоставянето на европейските страни.
АФП
Коментари
Добави коментар