Договорихме се, че най-вероятно в срок от 2 седмици ще създадем работна група на равнище заместник-министри. Това каза премиерът Пламен Орешарски след среща с национално представителните организации на работодателите, предаде репортер на БГНЕС.
У нас има 1200 лицензионни и други режими, които тормозят създаването на устойчиви високоплатени работни места. Още преди началото на срещата се очакваше да бъдат направени работни групи с излъчени от министерствата, синдикалните, работодателските и неправителствените организации експерти, които да направят преглед на регулаторните режими и предложения в посока на тяхното облекчаване. Ще бъде направен и преглед на ЗОП с цел постигането на по-голяма прозрачност на процедурите и равнопоставеност на участващите в тях.
Работната група ще има и представители на работодателските организации, които ще започнат много конкретна работа по намаляване на броя и облекчаване на условията на всички съществуващи в най-общия случай законови тежести върху условията за правене на бизнес у нас, обясни премиерът. Той посочи, че ще получат съдействие от работодателските организации и при усилията да промени ЗОПК или да се напише нов ЗОП. Все още няма решение за това.
В хода на предварителната подготовка сътрудниците на премиера бяха идентифицирали около 1200 различни разрешени лицензионни режими или такива, които се доближават по характеристиката си до разрешителни лицензионни. Това е едно голямо предизвикателство, каза Орешарски. Премиерът посочи, че са обсъдили и обстоятелството, че сигурно в последните десетина години министри, премиери, правителства са опитвали да облекчават административната тежест върху бизнеса и крайният резултат е, че днес тя вероятно се състои от рекорден брой разрешителни, утежняващи условията за бизнес режими. Премиерът загатна, че може би ще се работи за нов ЗОП, така че да се осигури по-голяма равнопоставеност на всички фирми и се разшири кръгът от бизнеса, който има достъп до обществените поръчки.
Според Пламен Орешарски е трудно в момента да се каже колко и кои режими ще останат. "Допускам, че всички режими, които са по европейски регулации ще останат в приблизително този си вид, в който съществуват и с който сме хармонизирали нашето законодателство към европейски стандарти и директиви, но ще направим пълен преглед по отношение на тези режими, така че същите да се оказват в много по – кратки срокове", обясни министър-председателят.
Той посочи, че ще се преразгледат и таксите, така че да станат по-евтини. "Като цяло условията за бизнеса да станат по-добри, а бройката не е самоцел, по – скоро всички режими трябва да станат значително по-леки за приложение и за изпълнение от страна на бизнеса", заяви Орешарски.
Председателят на УС на БСК Сашо Дончев каза, че фактът, че още на първата седмица от работата на МС са поканени на тази среща би трябвало да бъде отбелязан.
Посочвайки общото разбиране, че в България има два основни проблема и те са свързани помежду си – усещането за липса на справедливост и бедността, те са търсили само в една посока какви са причините за нея. Той посочи, че са приключили срещата с умерен оптимизъм, тъй като нещата, които искат да постигнат може би са били много по-лесно постижими преди 20 години, когато всички искахме промяната. Дончев посочи, че днес като че ли по – малко вярваме на предприемачите. За него е ужасяващо, че 1200 всякакви режими тормозят създаването на устойчиви, високоплатени работни места. "Ако ние действително в следващите седмици реализираме намерението си не просто за пореден път да направим анализ на всички тия режими, а да премахнем повечето от тях, защото това ще промени държавата и нейната роля", посочи той.
Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) заяви, че са обнадеждени от срещата, защото работната група, която ще се създаде е на достатъчно високо равнище. Той посочи, че в хода на съставяне на бюджета за следващата година може да се направи решителната крачка. Така основно работата трябва да се свърши до началото на есента, за да може следващата година да се поздравят с една много по-добра бизнес среда. Те са удовлетворени и от постигнатото съгласие да се рестартира работата на Съвета за икономически растеж.
Огнян Донев - председател на КРИБ заяви, че в България бизнес се прави трудно и причините за това са субективни и обективни. Така на срещата с премиера те са се споразумели да се борят заедно обективните. "Ако се създадат възможности българския бизнес да работи нормално в една нормална икономическа среда, то ще се инвестира, ще се създават допълнителни работни места и смятам, че ще се повиши благосъстоянието на нашия народ", посочи той. /БГНЕС
Коментари
POGLEDNI
ТОВА Е МНОГО ДОБРЕ КАТО ЗА НАЧАЛО.ДА КАШАТА Е ГОЛЯМА И ДАНО УСПЕЕ ОРЕШАРСКИ ДА СЕ СПРАВИ.
Dobrev.
браво.такова чудо не се е случвало у нас 20 год.дано да е в полза на бесработните.
* Коментар транслитериран от системата
0 1