Китайският пилотиран космически кораб "Шънчжоу-10" излетя успешно от космодрума Дзюцюан в северозападната провинция Гансу с трима тайконавти на борда, съобщиха ИТАР-ТАСС и Ройтерс.

Това се случи в 17:38 ч. местно време или 12:28 ч. българско.

Излитането беше предавано на живо по китайската национална телевизия. Корабът "Шънчжоу-10" беше изведен в орбита с ракетата-носител "Чанчжен - 2Ф".

На борда му има трима тайконавти - двама мъже и една жена. Главната задача на екипажа в състав тайконавтите Не Хайшън и Чжан Сяогуан и съответно тайконавтката Ван Япин ще е да продължи отработването на технологиите по скачването в орбита на пилотирания апарат с модула "Тянгун-1".

Тайконавтите, също като своите предшественици от космическия кораб "Шънчжоу-9", ще трябва да се прехвърлят от своя апарат на модула "Тянгун -1" ("Небесен дворец -1"). По време на полета ще бъдат извършени серия от научни експерименти, космонавтите ще изнесат поредица от уроци за китайски ученици.

Програмата на пилотираните космически полети в Китай се осъществява в три етапа. Първият включваше изстрелването на два апарата с космонавти на борда - "Шънчжоу-5" през 2003 г. и "Шънчжоу-6" през 2005 г.

Вторият етап, който се реализира понастоящем, предвижда отработването на технологиите за скачване на апаратите в орбита. В рамките на третия се предвижда създаването на орбитална космическа станция.

През 2011 г. Китай изведе в орбита космическия лабораторен модул "Тянгун -1", с който след това се скачиха непилотираният кораб "Шънчжоу-8" и "Шънчжоу-9" с трима тайконавти на борда. Така бе създаден първообразът на бъдещата орбитална станция под китайски флаг. През 2014 г. Пекин възнамерява да изведе в орбита космическата лаборатория "Тянгун - 2".

БТА