Обществено обсъждане се проведе тази вечер в читалище “Стилиян Чилингиров” в кв. “Боян Българанов” във връзка с изграждането на хипермаркет на терен от “Тежкия полк”. То бе инициирано от кмета Красимир Костов и на него присъстваха зам. кметовете инж. Иван Йонков, Митко Киров и Александър Генчев, както и председателят на общинския съвет Георги Колев, гл. архитект на общината Снежана Андреева, общински съветници, общественият посредник Иван Капралов. Граждани препълниха залата на читалището и проявиха изключителна активност по време на обсъждането.

Началото на дебата даде кметът Костов, след като се обърна към присъстващите с кратко експозе по въпроса. “Общественото обсъждане е за развитието на предоставения ни имот на “Тежкия полк”. В този квартал живеят над 15 хил. жители, има подписки за подкрепа на изграждане на хипермаркет и против изграждането му затова и днешната среща с вас е да чуем мнението ви, за да вземем най-доброто решение за вас”, каза кметът.

Арх. Андреева представи проекта като уточни, че смесената устройствена зона включва обществено-обслужващи дейности, спорт и възможности за застрояване на 40%, или 34 дка от имота са за парк и спортни дейности, а 15 дка за застрояване на хипермаркет, за който верига е проявила вече инвестиционен интерес.

Залата се взриви от мнения и изказвания в двете крайности – за и против. Представители на дребния бизнес, които внесоха в общината подписка против строежа на хипермаркет, се мотивираха, че изграждането му ще убие дребния бизнес и предрекоха, че нови 2000 шуменци ще останат без работа.

Те изразиха подкрепа за проекта на арх. Валери Колев, който включва супермаркет, пазар за местните производители, паркинг, както и парк с цялостно решение - запазване на зелените зони, спортни и детски площадки, басейн в т.ч и няколко жилищни сгради.

Гласове от залата защитиха идеята пък за изграждане на хипермаркет. Те също имат внесена подписка в подкрепа на това. Инж. Иван Йонков се обърна към представителите на бизнеса с думите “Не искате голям магазин, съберете пари и си купете место от имота, направете си магазини, изнесете си продукцията и продавайте, но не лишавайте 15 хил. души от хипермаркет и от проекта, който общината предлага за благоустроено и модерно място.”

Гласове от залата изразиха мнение, че само референдум ще разреши спора за и против.

Родители пък негодуваха, че детските площадки са тревясали, с кърлежи и кучета и призоваха този имот да бъде най-вече за децата  и да се превърне целия в зона за отдих. Те представиха снимки на кметското ръководство за състоянието на детските площадки в квартала.

 Единственото, което обедини жителите на квартала бе да се запазят дърветата в имота като се мотивираха, че Шумен е един от градовете в страната с най-малко растителност и зони за отдих на глава от населението.

Въпреки нажеженото обсъждането до крайно решение не се стигна и въпросът с имота остава на дневен ред.

ШУМ.БГ