Лятната буря, която се разрази над София в късния следобед, не попречи на недоволните граждани отново да се съберат на протест, за да поискат оставката на правителството и нов изборен кодекс.

Вече няколко дни от МВР не дават данни за числеността на протестите. Обяснението е, че някои политически сили се възползват от тях за създаване на напрежение. Според МВР обаче броят на протестиращите е относително постоянен. Като се вземат предвид данните от първите дни, това означава, че всеки ден в столицата протестират около 10 хил. души.

Десетият пореден протест в София отново бе насрочен за 18,30 ч. пред сградата на Министерския съвет. От там шествието тръгна по традиционния си маршрут - по жълтите павета до Народното събрание и после до Орлов мост. След това една част от протестиращите остана на моста, а другата се отправи към Моста на влюбените при НДК, за да обиколят партийните централи. Началото на шествието вече се върна пред МС и се запъти към Орлов мост, където обичайно завършва протестът.

Хората скандират вече традиционните "Оставка" и "Мафия", развяват българското знаме и флага на ЕС и носят плакати, на които пише: "Станишев, разкрит си", "Ако ние се уморим и те ще се уморят", "Лява идея, десен джоб", "Няма дъжд, няма студ, винаги сме тук" и пр.

БНТ съобщи, че репортерите й са забелязали група съмнителни младежи, смесили се с протестиращите пред Археологическия музей. За тях е било сигнализирано на полицията и проверка е показала, че много от тях имат криминални досиета. Засега няма данни дали и колко души са арестувани.

По-късно журналистът Найо Тицин публикува в профила си във "Фейсбук" видео със съобщението, че полицията е "неутрализирала" 30-40 младежи край НДК по подозрение, че са провокатори.

БНР съобщи, че две групи младежи със съмнително поведение, участвали в протеста, са отведени от полицаи, след като в района на НДК се стигнало до сбивания помежду им. Вероятно проявилите агресивност ще получат предупредителни протоколи или актове и ще бъдат освободени.

Официално СДВР съобщи към 21,30 ч., че няма регистрирани инциденти по време на протеста. Органите на реда осъществяват необходимите проверки на участници в протеста и извеждат всички, за които имат съмнение, че могат да провокират насилие. До този момент от СДВР нямат информация за задържани участници в протеста.

Шествието бе съпровождано от групи от по двама полицаи от антиконфликт екипите на СДВР.

Десети протест срещу правителството събра около 5000 души и на площад "Стефан Стамболов" в Пловдив. Те непрекъснато скандираха "Оставка", "Нов Изборен кодекс и мажоритарен вот" и "Велико народно събрание". Независимо от разразилата се буря, главната улица на града се изпълни със звуците на вувузели, клаксони, тромбони и други. Начело на колоната се развяваха български трибагреници.

Пред офиса на "Атака" протестът отново бе мълчалив и с обръщане с гръб към сградата, с което подкрепи призива във "Фейсбук" - "Игнорирай Сидеров". Пред Джумая джамия един от водачите на протеста чрез мегафон се обърна към всички мюсюлмани с думите, че "никой няма нищо против тях, а само против ДПС и олигарсите". Скандирайки "ДПС извън закона" и с песента "Боят настана" шествието мина и покрай централата на ДПС, а минута по-късно тунелът отново бе "взривен" с химна на България.

Последно многохилядното множество блокира централата на БСП на ул. "Кръстю Пастухов", скандирайки "Оставка" и "Червени боклуци". Протестът приключи отново на площада пред общинската администрация.

Успоредно с шествието продължава и подписката срещу назначаването на Венцислав Каймаканов за областен управител. По данни на организаторите до момента в нея са се подписали близо 2100 пловдивчани.

Във Варна около 150 протестиращите (според БНТ и около 200 според БГНЕС) се събраха пред сградата на общината. Музиканти с гайди и тъпани се грижиха за настроението. И днес протестиращите традиционно преминаха през централите на БСП, ДПС и "Атака" в града. Десетият протест премина без ексцесии при засилено полицейско присъствие. Варненци обявиха, че ако правителството не подаде оставка в сряда до 16,00 ч., ще проведат акция "Окупирай Областната управа".

Заради лошото време и проливния дъжд пред Областната управа в Благоевград се събраха на протест около 30 души. Те се заканиха утре рано сутринта да направят жива верига пред Областната управа и да не допуснат областния управител Муса Палев на работното му място и да отстояват исканията си до край.

Протестът в Бургас събра около 50 души. Те преминаха по централната улица "Богориди" и стигнаха до Терасата до Морското казино. Шествието бе предвождано от голям бял транспарант с надпис "Бургас, защо спите???" и голямо българско знаме.

Протести днес се проведоха и пред българските посолства в Лондон и Виена. В столицата на Великобритания се събраха около 100 души с плакати: "Оставка", "Не се правете на разсеяни" и пр.

Около 50 българи протестираха във Виена. Демонстрацията бе озаглавена "#ДАНСwithme срещу безотговорността на българските политици", а на протеста бяха издигнати няколко плаката, някои от които гласяха: "Макар и отдалече, сърцата ни са с вас! Стани на бунт човече, промяната е в нас", "България над всичко", "Виена Ви подкрепя" и други. Хората изпяха химна и изиграха Ганкиното хоро.

В София пък спонтанен протест на "Атака" срещу омразата събра около 300 души. Лидерът на партията призова медиите да "отразяват гласа на българската съвест".
Агенция "Фокус",БНР,БТА