Българската национална телевизия (БНТ) и Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) изпратиха съвместна декларация в отговор на предупрежденията и обвиненията във връзка с отразяването на протестите срещу правителството, направени в изявление от председателя на Народното събрания Михаил Миков в сряда.

"За първи път от дълги години медиите станаха обект на две нарочни декларации – на председателя на Народното събрание и на Политическа партия "Атака". Двата документа в различна степен съдържат твърдения за манипулативно отразяване на гражданските протести от страна на основни национални медии като БНТ, БТВ, Нова телевизия и Канал 3", се казва в документа.

БНТ и АБРО възразяват "категорично срещу тези внушения", както и че спазват "стриктно етичните и професионалните стандарти за обективно отразяване", представяйки всички гледни точки. В декларацията се казва още, че "обществото има право да получава достоверна информация, за да могат гражданите да играят активна роля в условията на прозрачна демокрация".

Двете организации заявяват, че не приемат политическите и институционални опити за влияние върху свободата на словото и редакционната ни независимост. "Спазваме и няма да отстъпим от европейските стандарти за работа  на медиите, защото в едно демократично общество обективността и истината са наше задължение и висша отговорност към зрителите", завършва текстът.

Вчера в изявлевие по БНТ и БНР председателят на парламента Михаил Миков заподозря големите играчи в енергетиката, че са подклаждали сблъсъците в сряда пред парламента и призова медиите, особено обществените, да отразяват протестите спокойно и справедливо.

Опитът на Миков за вмешателството в работана на медиите доведе до светкавична реакция от няколко организации. Още снощи Българският хелзинкски комитет напомни на председателя на парламента, че журналистите и неправителствените организации са независими и не могат да получават съвети от властта.

Днес Асоциацията на европейските журналисти-България изрази дълбокото си съжаление от факта, че председателят на Народното събрание направи опит да вмени вина на медиите и журналистите за ескалирането на напрежението в столицата.

Така също в писмо до Миков 70 български журналисти от различни медии изразиха категоричната си позиция, че "посочване на "правилната" и заклеймяване на "неправилната" журналистика, при това изразена в качеството ви на председател на българския парламент, е недопустима и представлява опит за цензура и сплашване".

Капитал