По предложение на групата на Европейската народна партия (ЕНП) Европейският парламент ще обсъди днес на сесията си в Страсбург обстановката в България.
Решението бе взето при откриването на сесията в понеделник. Предложението бе прието с гласовете на ЕНП и групата на "Зелените", а социалистите и либералите гласуваха против.
Зам.-председателят на групата на ЕНП Манфред Вебер предложи да бъдат обсъдени също и настояванията за нови избори у нас. В България в момента има малцинствено правителство на социалистите, съставено с помощта на радикалната партия "Атака", заяви той.
Българските националисти имат "екстремистки убеждения и заплашват с гражданска война в страната". Народното събрание (НС) работи, защото тази партия е търпяна, за нас това е договор с дявола, каза Вебер.
Председателят на БСП и на ПЕС Сергей Станишев е опитал да назначи за председател на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) "един бивш мафиот". Това накара гражданите да излязат на улицата в знак на протест срещу организираната престъпност, заяви още Манфред Вебер.
Той отбеляза, че ГЕРБ е прекратила участието си в пленарните заседания. В София всеки ден хиляди граждани протестират срещу действията на правителството, това не се случва в Будапеща, коментира той по повод множеството упреци срещу управлението на унгарското правителство на премиера Виктор Орбан (ЕНП).
Евродепутатът Мария Габриел (ЕНП) посочи, че от 18 дни хиляди граждани в България протестират срещу политиката, която води "правителството на БСП, ДПС и "Атака".
В момента наблюдаваме нестабилност на парламентарното мнозинство, което може да функционира единствено с подкрепата на "Атака", добави тя. Габриел определи като безпрецедентно внушение изявлението от миналата седмица на председателя на НС Михаил Миков, което по нейните думи ограничава свободата на медиите в страната. Според нея у нас липсва прозрачност в цялостния процес на взимане на решения и по назначенията в изпълнителната и законодателната власт. Дебат по тези теми е необходим, за да покажем на българските граждани, че техният глас се чува. ЕП следва да излъчи посланието, че не прилага двойни стандарти спрямо различните държави и различните управляващи партии, заяви Мария Габриел.
Председателят на групата на социалистите и демократите (С&Д) Ханес Свобода посочи, че подкрепя такъв дебат, но през септември. Чудя се къде бяхте, когато "Атака" подкрепяше правителството на премиера Бойко Борисов, обърна се той към своите колеги от ЕНП. Тогава не чух никой да говори. Отдавна много ясно заявих, че "Атака" няма нищо общо с европейските ценности, трябва да сме открити и не е необходимо да крием, че в България има проблем, заяви Свобода.
"Не е възможно едно европейско правителство да е зависимо от една изключително антиевропейска партия. Виждам, от друга страна, и тази партия и нейният лидер какво поведение показват в България и това поведение по никакъв начин не се санкционира от управляващите БСП и ДПС", коментира евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев за БНР.
Евродепутатът от групата на социалистите Ивайло Калфин заяви, че "Атака" е националистическа, ксенофобска партия, която не може да бъде защитавана, но и от ГЕРБ зависи тя да няма такава тежест в българския парламент. "Действително една ксенофобска партия има възможност от нея да зависи кворумът в парламента, защото една друга партия отказва да влезе в парламента и да се регистрира. Така че въпросът е политически. Решението се състои в решението на ГЕРБ и там трябва да бъде намерено, за да има в България парламент, който да работи", каза Калфин.
БТА,БНР
Коментари
Мунчо
Само съдът в правовите държави може да каже кои е мафиот и кои не е.Иначе и за Вашия любимец казват, че е бандит и мутра но това не Ви прави впечатление, понеже не можете или не искате да мислите.Искам незабавна смяна на всички партиини назначения в област Шумен.Да се сменят директорите на НАП,ВИК,Кабиюк,МВР, Енергото, НОИ, Здравната каса, Здравната инспекция, МБАЛ и други герберчета.Да не се назначават веднага директори от сега взелите властта.Първо да се проведе публичен писмен и конкурсен изпит пред целия Шумен.След това да се изпълнят изискванията на законите и след това назначения.Има много умни и кадърни хора които не членуват в политически партии и не се занимават с политика.Стига политически назначения дайте път на знаещите и можещите.
иванчо
нека дойдат представители от европарламента и дса се запознаят с краденото от тези парти бсп сдс дпс герб царе и да отразят това в документ за да могат да се търсят парите от приватизацията 185 милиарда лева от армията 67милиарда лева от ремедетата 80милиарда леваот краденото по разните обекти като белене цанков камък имного дуги краденото от европейските фондове да българия дошло е време народа да се раздели от тези мошеници които го ограбиха през последните 23 год на преход се напълниха гушите
съседка на мунчо
добре бе драги ми мунчо -как да стане това.примерно ето аз искам да се явя като кандидат за някоя от длъжностите.какво да правя.добре ще се подготвям.после ...подавам си документите...ами хайде сега-кой ще е в комисията....замисли се. кой управлява сега в шумен е и....
Мунчо
До съседка Много е просто.Изпитната комисия да включва чужденци например германци,че те са народ които спазва законите.Още и не партиини експерти, малко ли учени хора има които не членуват в партии и не се занимават с политика.Всеки които иска да има право да задава въпроси на кандидатите за директори.После изпита да бъде писмен и устен и достъпен за всички шуменци.Спомнете си Иван Вазов как описваше края на учебната година в романа си ,,Под игото".От 1989г. така наречената промяна всяка партия която вземаше властта си назначаваше ,,калинките" и провеждаше конкурсите след половин или една година при никакво спазване на законите.
Мунчо
Пропуснах да кажа нещо много важно. Ако някой докаже, че е знаещ и можещ да се назначава независимо от убежденията му или да не се уволнява.Но конкурси за директорските места трябва да има.Така ще докажем, че сме европейци и демократи.
Съседа отдясно
Мунчо ПРЕЗИДЕНТ !!! ;)