Трябва да се свие бройката на правителството и на държавните власти, защото в крайна сметка източникът на корупция се улеснява от правителството. Трябва ви план, стратегия за борба с корупцията, заяви световноизвестният икономист проф. Стив Ханке пред бТВ.
Ханке е в България, за да бъде удостоен с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Българската академия на науките. Българите протестират, защото има дефицит на надежда, каза той, запитан дали знае защо по улиците на страната има недоволство вече повече от месец. Проф. Ханке каза, че докато бил в Италия прочел във вестник, че потенциално 400 хиляди българи, между 15 и 50 години, са смятали да емигрират във Великобритания и Северна Ирландия. Той определи това като абсолютна катастрофа. Неговото обяснение, че е хората в страната нямат надежди, нямат и очаквания.
Корупцията е нещото, което дава лошия облик на България и създава негативни външни аспекти, продължи проф. Ханке. Хората имат склонността да забравят, че през февруари 1997 година инфлационният месечен процент в България беше 242%, за месец само, а през юли беше създаден Валутният борд – инфлацията беше заличена, икономиката се стабилизира. Хората наистина тогава имаха надежда, заяви проф. Ханке, определяйки създаването на Валутния борд преди 16 години като "велико нещо". Валутният борд е изключително силно оръжие в борбата с корупцията. Дисциплината, въведена с Валутния борд, е изключително важна за България. Ако днес България не е във Валутен борд, политиците щяха по един бесен начин да харчат пари и да ходят час по час до БНБ, да печатат пари и резервите, които БНБ е натрупала, ще се стопят и похарчат незабавно. Проф. Ханке даде пример: Би било пълна катастрофа – по-скоро да се даде на едно детенце кредитна карта и да му се каже "хайде, харчи колкото искаш". Валутният борд слага юзди на управляващите, до известна степен, посочи още икономистът.
Въпросът с тока е не държавата да определя цената, а да има правила на играта, които да са конкурентни на пазара, така че той да определи каква ще е цената, коментира още проф. Ханке. Според него в управлението не е необходимо да има сложности. Всеки знае, че ако има пет началници над главата си е много трудно да се работи, ако има само един - е много по-лесно, заяви световноизвестният икономист. /БГНЕС /
Коментари
Добави коментар