Протестите все още не раждат достатъчно значима политически алтернатива, различна от статуквото. Това сочат резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ).
В първото след парламентарните избори проучване, направено в периода 3-10 юли, ГЕРБ регистрира електорални симпатии 22 - 23%, БСП - 19 - 20%.
Според изследователите от НЦИОМ има известно свиване на електоралната тежест на ГЕРБ, в рамките на 1-2%, докато БСП леко разширява електоралната си подкрепа, в рамките на около 2-3%.
Ако изборите за Народно събрание бяха на 10 юли 2013 г., в следващ парламент със сигурност би присъствало и ДПС с електорална подкрепа 6 - 7%.
Няколко формации имат реални шансове да прекрачат прага на нов парламент - "Атака", Движение "България на гражданите" (ДБГ) и НФСБ, всяка от които получава около 3% от електоралните симпатии на имащите право на глас.
За новоучредени формации, като заявения "Реформаторски блок", е рано да се мери електорална подкрепа, доколкото тези проекти засега остават в сферата на намеренията, дори според някои от учредителите им.
Три четвърти от хората, които са гласували за ГЕРБ на 12 май, твърдят, че биха повторили вота си и днес.
Сред гласувалите за БСП, този дял е 85%, а сред избирателите на ДПС - 82%.
Държавният глава Росен Плевнелиев е най-одобряваният български политик към 10 юли 2013 г.
54% от анкетираните одобряват работата му, а 35% не я одобряват. За последните месеци не регистрираме съществени промени в рейтинга на президента.
Правителството на Пламен Орешарски започва работата си с 32% одобрение и с 59% неодобрение.
За сравнение - кабинетът на Бойко Борисов получаваше 51% одобрение и 20% неодобрение през първия месец на своята работа.
Правителството на Сергей Станишев получаваше в началото на своя мандат 29% одобрение и 50% неодобрение. Кабинетът на Симеон Сакскобургготски в началото на работата си се ползваше с одобрението на 54% от българите, а неодобрението бе само 11%. Правителството на Иван Костов получаваше 60% одобрение и 24% неодобрение през юли 1997 г.
Към 10 юли 2013 г.
58% от пълнолетните българи подкрепят протестите срещу кабинета Орешарски, а 42% не ги подкрепят.
По-висока подкрепа за протестите срещу кабинета НЦИОМ регистрира сред хората на възраст до 49 години, сред висшистите и сред хората с жизнен стандарт около и над средния.
67% от столичаните подкрепят протестите срещу кабинета. Подкрепа за протестите декларират и 57% от жителите на градовете - областни центрове, както и 65% от жителите на малките градове.
52% от жителите на селата не подкрепят протестите. Сред онези, които не подкрепят протестите, се срещат най-често възрастни хора над 60 години, респонденти с основно и със средно образование, жители на селата и представители на етническите малцинства.
37% искат правителството да подаде оставка веднага. На тази позиция по-често застават хора на възраст до 39 години, хора с по-висок от средния жизнен стандарт, столичани и жители на малките градове.
За бърза оставка на кабинета се обявяват 42% от столичаните, 40% от жителите на градовете-областни центрове, 44% от живеещите в малките градове и 27% от хората, които живеят в селата.
23% искат оставка на кабинета Орешарски, като не настояват това да се случи незабавно. Вероятно тази позиция се аргументира с идеята "нека първо да се свърши най-неотложното". По-често от останалите такъв отговор дават хората на възраст между 40 и 49 години.
30% от анкетираните са на мнение, че правителството не трябва да подава оставка. Това е мнението на най-възрастните респонденти над 60 години (48% от тях), на интервюираните с основно и по-ниско образование, на живеещите с големи лишения и на жителите на селата (38% от тях).
Половината от интервюираните, които посочват, че не са доволни от изборните резултати, искат кабинетът да подаде оставка веднага.
42-то Народно събрание започва работата си с 26% одобрение и с 65% неодобрение.
За сравнение - стартовият рейтинг на 41-то Народно събрание през август 2009 г. е бил 42% одобрение и 33% неодобрение. 40-то Народно събрание започва работа с 23% одобрение и 60% неодобрение. 39-то Народно събрание получава 37% одобрение и 23% неодобрение в началото на мандата си. 38-то Народно събрание получава 37% одобрение и 31% неодобрение през май 1997 г.
От данните е видно, че 42-то Народно събрание получава най-високо стартово неодобрение в сравнение с предходните състави на парламента. Стартовото одобрение на настоящия парламент, обаче, е с няколко процента по-високо от това на 40-то Народно събрание.
Изследването на НЦИОМ е регулярно планово в рамките на изследователската програма на Центъра и няма външен възложител. Извършено и финансирано от НЦИОМ и е публикувано на интернет страницата на центъра - http://www.parliament.bg/nciom/bg.
vesti.bg
Коментари
Анонимен
Искам да запитам тези стачкуващи емигранти - от колко години криворазбраната демокрация ги е прогонила в чужбина и че при всички обстоятелства не е това правителство? Защо тогава не му дава възможност дори и за 100-те дни, които се дават на всяко правителство да докаже - може ли да се справи с проблемите на народа? Може би тези протестиращи не искат да знаят кой ги е прогонил и че тази криворазбрана демокрация, диктувана от САЩ бе наложена, за забогатяване на шепа престъпници, които с различни средства на нарко; цигарени; спиртни, хранителни и др. канали, както и на жива плът търговия, успяха да станат милионери и милиардери, които днес искат да са още по-богати.
Защо протестиращите не потърсят сметка на президента за офшорките, за имотите и фирмите в които участва в конфликт на интереси? Защо не потърсят отговорност за забогатяването на милиардера боко мутрата - за произхода на трите му милиарда лв.? За зелената енергия на цветелина и за всичките му "спестявания" от закуски на нейно име - как така - с какви средства тя е забогатяла, та върти банки и милиарди, които сега покриват интересите на платените от герб протести? И защо ли - герб иска да е отнова на власт, не да решава проблемите на хората - напротив да ги забатачва, но те целят да не се разкриват повече престъпленията, които са извършвали през тези близо четири години. Те плащат и протестират под натиска на САЩ, заради АЕЦ Белене - да не проработи, защото американците искат да продължаваме да бъдем тяхна изтривалка в краката им и да нямаме право на глас. Те искат не само да сме най-бедни, но и най-болни - да ни тровят с шистовия газ, който точат от недрата на най-плодородните ни земи, да добиват златато ни срещу дребни монети за нас, да превземат въздушните и земните ни коридори за техни военни цели.
Но младите, които не разбират тази цел на американската мафия и подскачат сега по площадите, сигурно в утрешния ден ще се проклинат, че децата им с които заедно протестират срещу правителството и срещу пари, ще живеят в още по-голяма мизерия, от колкото ние в момента. Крайно време е да разберат, че боко с мръсните пари манипулира тези протести, за да не се разкриват престъпленията на групировката герб, защото в противен случай голяма част от тях ще пълнят затворите, но той вместо да имитира, че прави магистрали /защото тимажиите окрадоха парите за магистралите и те се строят некачествено с лоши и малко материали/, да беше построил малко затвори в които да изкарат остатъка от живота си.
СПРЕТЕ ПРОТЕСТИТЕ, ЗАЩОТО ТЕ СА МАНИПУЛИРАНИ И ПЛАТЕНИ С МРЪСНИ ПАРИ, КОИТО В УТРЕШНИЯ ДЕН ЩЕ ВИ ОПАРЯТ!!!
Анонимен
Протестите, приятелю, са срещу всички политици - не само срещу кабинета на Орешарски, а СРЕЩУ ЦЯЛАТА НИ "ПОЛИТИЧЕСКА КЛАСА"! Анадънму?!? Всички (без изключение), които досега са управлявали България в годините на "прехода" са за разстрел! Когато хората най-после осъзнаят това и приключат с "мирните протести" и пристъпят към реални действия - тогава и България ще тръгне по пътя си напред!!!
свинаря
Какви 100 дни да им даваме след като те управляват вече 23 години?
Анонимен
Ами тогава , обърнете протестите и срещу боко тиквата, който ни довърши и доведе до просяшка тояга. Защо в неговото правителство са се раздавали милиони за бонуси, а заплати и пенсии не бяха индексирани в зависимост от инфлацията? Защо беше направена такава програма, която назначаваше герберастите с висока заплата, а заварените служители останаха с двойно и тройно по-ниски заплати? Защо се увеличи безработицата драстично и се затваряха безумно болници? Защо цените на лекарствата драстично бяха увеличавани в пъти от реалната им цена и защо, защо защо ......
Анонимен
На тоя малоумник на снимката заслужава да се потърси отговорност от службите за защита на децата - защо тормози детето си с тези протести по над 10 -15 часа на ден.
свинаря
Ако комунистите и дпс-арите не бяха окрали народа сега щяхте да имате европейски пенсии и заплати,а боковото управление нямаше да се усети толкова лошо,но на голяма част от народа не му идва акъла и продължава да гласувя за своите най големи душмани
Шмоко Оригинал
До първия анонимник: хттп://ввв.2ччаса.бг/артицле.асп?артицлеид=2147477
* Коментар транслитериран от системата
5 0Анонимен
Коментарът от 13,18 явно е писан от доцент от Шуменския университет.Каквито студентите, такива и доцентите/професорите.