По информация от кмета на Симитли в 14, 15 ч. четирима миньори са затрупани под огромно свлачище от камъни и кал, предаде кореспондентът на БГНЕС.

В момента спасителите пробиват път, за да достигнат до тях. В 14,35 извадиха едни загинал. На този етап по неофициална информация един е приет в отделението по хирургия и още един е прегледан в спешно приемно само с контузно-охлузни рани.
Което означава, че освен четиримата затрупани, към които си пробиват спасителите, има още няколко леко пострадали. Все още няма официална информация за броя на загиналите. В момента миньорите вкарват вода в тунела, слязоха и дозимерачи, за да видят дали няма изтичане на газ при срутването. Около 5 миньори излязоха при първата смяна, а втората още не е влязла за работа.
В момента положението пред бариерата на рудника ескалира. Събрали са се близки, коиото искат информация, която никой не дава. В 14,15 пристигна бусът на групата за борба с масовите безредици. Още от 11,30 рудникът се охранява от засилена полицейска охрата. В момента лекарски екип с носилки чакат през входа на рудника. Евентуално пострадали могат да бъдат извадени едва след като спасителите достигнат до тях.
Според първоначалните данни не е имало взрив в мината на газ-метан, а е станало срутване на минен хоризонт. То е станало на 1 километър навътре от входа на изходния тунел. Сигнал за инцидента бе подаден в 11.30 часа.
От МИЕ съобщиха, че министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пътува към мястото на инцидента. Екип на Федерацията на независимите синдикати на миньорите, начело с председателя на федерацията – КНСБ Валентин Вълчев също се е отправил към Симитли.
БГНЕС припомня, че рудникът е собственост на пернишкия бизнесмен Красимир Михаилов, който придоби рудника през 2005 година. Специално за експлоатация на рудника бе създадено дружеството "Балкан-МК". Управител на рудника стана племенникът на Михаилов Станислав Тасев.
Днешната авария е трета от приватизацията на рудника. През 2007 година двама миньори загинаха при експлозия на газ, а над седем души пострадаха. През есента на следващата година кално свлачище уби двама миньори.

БГНЕС