Решението на Шуменския административния съд за отмяна на таксите, които родителите на 5-годишните плащат за целодневно обучение на децата в детските градини се обжалва от общината, каза днес на брифинг зам.-кметът Живка Тонева.
Припомняме, че Шуменския административен съд отмени таксата от 15 лв. на месец с мотива, че е назаконосъобразна, тъй като Законът за народната просвета гласи, че обучението в детска градина на деца в предучилищна възраст е напълно безплатно за родителите.
Тонева уточни, че казусът е разглеждан и в образователната комисия на Националното сдружение на общините в Република България, където е взето решение за предложение на законова промяна, касаеща текста, определящ вземането на такава такса. „Проблемът засяга не само Шумен. Оказа се, че няма община, която да не събира такива такси“, каза Тонева. Според нея най-добрият вариант е, ако държавата може да покрие всички разходи за обучението на децата в предучилищна възраст.
Последната инстанция, която ще разгледа казуса е Върховният административен съд.
ШУМ.БГ
Коментари
Куку-руко
Много са си повярвали в Общината. Ще вземе да им стане навик!
7877
ТУК СТАВА ВЪПРОС ЗА ВДИГАНЕ РЕЙТИНГА НА Л..НОТО АНГЕЛ ТРАЙКОВ ДЕТО СЕ ПРАВИ ВЕЧЕ И НА ЮРИСТ........ ЗА ДА НЕ ЛАЕ СРЕЩУ ОБЩИНАТА ПОВЕЧЕ, А ОБЩИНАРИТЕ ЗНАЯТ ЧЕ ДЕЛОТО Е ГУБЕЩО И В СОФИЯ.
ПАК ПАЗАРЛЪЦИ И ЗА КАКВО ЗА ЕДИН НЕСКОПОСАН И НЕДОРАЗВИТ АНГЕЛЧООООООООООО, И ТРАЙКОВ ПРИ ТВА
с-правед-лив
безплатен обяд-само при комунизма; нормално е да има такси, за да има по-качествена храна за децата; данъкоплатеца няма все на циганчета или хитреци и децата да изхранава...
Гражданин
В закона е казано-обучението е безплатно, но " безплатен обяд" няма.Който има деца трябва да се грижи и за прехраната им, а не да ги остави на държава ( на народа)!Отглеждаме и чуждите деца, после тръгват по чужбина.
петя
Държавата ни се грижи само за циганчетата като им дава детски и им плаща градините. Какво прави тя за децата от средно статистическите семейства, чийто родители си плащат данъците върху реалните си заплати и не укриват доходи?
Алиса
Хубаво, че се събират такси, но трябва да се помисли и за стимулиране родителите да пращат децата си в детски градини. Постоянно се събират някакви такси и въпреки това някои плачат, че пари няма.
майка
Със скъпи коли водят децата на градина, не искат да дават пари за храна, що за тарикати са такива родители ( и бели, и черни)!Обучението да е безплатно, но храната изцяло да се поеме от родителите. Хем родителски контрол ще има на разходите.