Депутатите избраха днес Иво Атанасов за член на Съвета за електронни медии, предаде репортер на БГНЕС.
Независимостта на СЕМ се гарантира по два начина - чрез мандат и чрез ротация, заяви Атанасов от парламентарната трибуна по време на обсъждането като един от двамата кандидати за попълване на освободеното място в Съвета за електронни медии. Другият кандидат бе Радомир Чолаков. И двамата са предложени от депутати от КБ.
Виждам, че се търси противопоставяне партиен член на лява партия-експерт, представител на дясна политическа формация, но не е забранено на членове на СЕМ да бъдат партийни членове с изключение на това- да не са в ръководните органи на съответната партия, посочи Атанасов. Смятам, че като председател на медийната комисия и на културата съм правил широки обсъждания по редица въпроси. Всички досегашни мнозинства са променяли персоналния състав на СЕМ - било като сменят името или като променят бройката на членовете, за да си гарантират медиен уют. Има едно единствено изключение - през 2005 г. поех ангажимент формулата за ротация в СЕМ да работи, за да се гарантира неговата независимост, подчерта Атанасов.
Депутатите избраха Иво Атанасов със 102 гласа "за" и 4 - "въздържали се". За Радомир Чолаков гласуваха с 8 гласа "за", 6 "против" и 75 - "въздържали се". /БГНЕС
Коментари
Експертите на Орешарски
С назначението в петък на известния като "владетеля на Своге" Иванов продължава поредицата скандални кадрови решения на кабинета "Орешарски".
На заседанието на парламентарната група на БСП късно във вторник било взето решение гласуването на оставката на Иванов да бъде отложено за следващата седмица. Най-остро срещу назначението на Иванов се изказали тримата депутати от БСП в София-област - Корнелия Нинова, Кирил Добрев и Александър Паунов, както и Татяна Буруджиева. Те се аргументирали с общественото недоволство не само срещу свързвания с ВИС-2 Иванов, но и срещу наследника му Александър Методиев - Сали.
Според депутата Георги Кадиев на заседанието на парламентарната група на БСП по негово предложение е гласувано официална позиция, че не приема назначението на Емил Иванов за областен управител и предлага на премиера Орешарски да оттегли номинацията. Според колегите му обаче такова решение не е приемано. "Днес по неясни причини само 4 народни представители гласуваха против. Гласувах против, защото не искам да чертаем нови разделителни линии в обществото. Продължавам да мисля, че вчерашното решение на парламентарната група на БСП е правилната позиция", написа Кадиев в профила си в социалната мрежа "Фейсбук".
"Против" и "въздържал се" гласуваха депутати от БСП. Срещу освобождаването на Емил Иванов бяха Александър Паунов, Георги Кадиев, Йорданка Йорданова и Корнелия Нинова. С "въздържал се" гласуваха Васил Антонов, Георги Свиленски, Минчо Минчев, Петър Дулев, Таско Ерменков, Татяна Буруджиева и Янаки Стоилов.
Иванов беше избран на 12 май за втори депутатски мандат от София-област от листата на ДПС. Освободеното от него място в парламента трябва да бъде заето от следващия в листата - не по-малко скандален Александър Методиев-Сали, известен с купуването на ромски гласове. Той вероятно ще положи клетва като депутат в петък, след като утре Централната избирателна комисия се събере и го обяви за избран за народен представители.
Името на Сали беше замесено преди дни в скандал с организиране на паралелно нелегално енерго и събиране на пари за сметки на ток в ромската махала в Самоков, известна като "Седми квартал", които никога не стигали до ЧЕЗ. Методиев е втори мандат общински съветник в Самоков, беше и зам.-председател на общинския съвет.
В същото време протестиращи граждани, които се събраха на традиционното сутрешно кафе пред парламента, скандираха през мегафон шеговито: "Бат Сали - министър на енергетиката" и "Само той може да оправи енергетиката с 20 лв. за ток".