С панихида за загиналите и молебен за здраве и благоденствие на гражданите на Шумен и целия български народ, отслужени от архиерейския наместник отец Димитър в храма „Свето Възнесение Господне", започнаха тържествата по повод 135-годишнината от освобождението на Шумен от османско робство.

Шуменци се поклониха и пред изнесената за празника от трезора икона на Св.Св. Кирил и Методий, дарена на града от генерал Белокопитов на 18 юли 1878 г., съобщиха от общинския пресцентър.

На службата присъстваха кметът на Шумен Красимир Костов, областният управител Венцислав Венков, председателят на общинския съвет проф. Георги Колев, гостите от Подолск, Русия - Сергей Викторович Горелов – заместник-кмет на града и Сергей Иванович Левчук - директор на Управление „Администрация", почетният гражданин на Шумен Геворг Кесоян и бившият посланик на Русия у нас Виктор Шарапов, консулът на Русия във Варна Максим Алешин, почетни граждани, зам.-кметове, гости.

След църковната церемония бяха поднесени венци и цветя пред паметника на загиналите за свободата на България в двора на църквата.

След церемонията Сергей Горелов заяви: „Много ми е приятно, че сме поканени за участие в тържествата по повод годишнината от освобождението на Шумен, че тук помнят и почитат руските герои, освободили Шумен, дали живота си за освобождението на братята българи. Изключително приятно ми е, че е запазена иконата на светите братя Кирил и Методий, подарена на шуменци от руския генерал Белокопитов. Отношенията ни продължават да се развиват в областта на културата, в исторически план, обсъждаме и нови идеи за обмен В икономиката за жалост заради различно законодателство нямаме възможност за контакти. Имаме много общи идеи за сътрудничество, надяваме се те да бъдат осъществени".

„Безкрайно се радвам на тази чест, с която ме удостоява вашият град, изпитвам особени чувства към Шумен, с който съдбата ме свърза. За мен е чест да участвам в благотворителни прояви, с удоволствие бих участвал и в други икономически проекти в полза и за развитието на Шумен", каза почетният гражданин на Шумен Геворг Кесоян след църковната церемония. Той сподели, че в Шумен е намерил много приятели. „Има много направления, в които може да се прави добро и аз ще продължа да работя", каза в заключение Кесоян.

Вектор Шарапов подчерта общата съдба на руския и българския народи в исторически и съвременен план. „ Като гражданин на Русия, работил в България, ще подчертая, че двата наши народа имат обща съдба. Сега ние сме различни – България е член на НАТО и ЕС, но историята продължава да ни свързва. Благодаря на всички жители на Шумен за уважението, което проявявате към руския народ. Днешното събитие е показателно, че връзките не са прекъснати и ще продължат да съществуват", каза в заключение Виктор Шарапов.

Следобед, в 18 ч. пред драматичния театър тържествата продължават. Слово за празника ще произнесе кметът Красимир Костов. Ще бъде връчено званието „Почетен гражданин на Шумен" на Геворг Кесоян, след което ще започне възстановката на събитията от 1878 г., пресъздадени от участници в клуб „Традиция". Тържествата ще завършат с концерт на представителния духов оркестър на Военноморските сили – Варна.

ШУМ.БГ