ЕС може да включи военното крило на „Хизбулла” в черния си списък, като все пак остава отворен към разговори с политическата фракция на ливанското движение. Това предложение е залегнало в компромисен текст, изготвен от върховния комисар по външната политика и сигурността на ЕС Катрин Аштън, съобщава Ройтерс, позовавайки се на европейски дипломати.
От май европейските правителства са в задънена улица, що се отнася до искането на Великобритания военното крило на шиитското движение да бъде включено в европейския списък с терористични организации на базата на доказателства, че „Хизбулла” стои зад смъртоносната бомбена атака в България.
Няколко европейски страни възразиха на искането, като заявиха, че подобен ход ще дестабилизира Ливан, в чието правителство участва „Хизбулла”, и повдигнаха въпроси за надеждността на доказателствата за участието на групата в атентата в Бургас.
Преди следващите разговори Аштън намекна за компромис, който може да успокои притесненията, че заклеймяването на движението като терористична организация ще усложни европейските връзки с Ливан.
Според двама европейски дипломати предложението е за включване на изявление, че ЕС „би трябвало да продължи диалога с политическите партии в Ливан” и ще продължи финансирането на Бейрут.
„Предложението, което ще бъде обсъдено, дава ясно да се разбере, че ЕС има сериозни намерения да отговори на тероризма на своя земя”, казва дипломат от страна, подкрепяща забраняването на „Хизбулла”.
Върховният представител за външната политика и сигурността на ЕС Катрин Аштън ще внесе ново, едновременно налудничаво и предизвикващо смях предложение за „Хизбулла”, което би накарало Невил Чембърлейн да се черви, пише „Джуиш прес”.
ЕС днес се подготвя да гласува заклеймяването на „военното крило” на „Хизбулла” като терористична организация, докато в същото време дава одобрението си за нещо, което нарича „политическа партия Хизбулла”. Предложението, както много други забавни идеи на ЕС, е творение на Аштън.
Вотът ще бъде проведен днес, малко след изявление на българския вътрешен министър Цветлин Йовчев в навечерието на годишнината от атаката срещу израелски туристи в България. Българските колебания за участието на „Хизбулла” в атентата са свързани много повече с промените в безнадеждно парализирания парламент на България, отколкото с фактите, както ги наричат българските следователи.
Така, поне засега, освен ако някой по-вляво не изскочи, за да заяви нещо друго, министър Йовчев сочи към „Хизбулла” като извършител на смъртоносната атака.
Американският еврейски комитет приветства откритото изявление на българския вътрешен министър Цветлин Йовчев, направено в годишнината от терористичната атака в България, при която загинаха петима израелци и един българин, пише „Сакраменто бий”.
По време на пресконференция Йовчев заяви, че страната му се е натъкнала на следи, водещи към ливанското движение. Той допълни, че България разполага с нови доказателства, които потвърждават заключенията за участието на „Хизбулла”, които бяха обявени през февруари.
„Последното изявление на министър Йовчев не можеше да бъде по-ясно, логично и смело”, заяви директорът на Комитета Дейвид Харис. „Сега топката е в полето на ЕС”, добави той във връзка с предстоящата в понеделник среща на външните министри на 28-те страни от ЕС.
„Дали ще подкрепят своя член България и безброй много други страни, които са били застигнати от дългата и смъртоносна ръка на „Хизбулла”, като обявят групата за терористична организация, каквато тя очевидно е?. Светът ще наблюдава. Сега на карта е заложена моралната репутация на ЕС”, заяви още Харис.
Следващата седмица европейските лидери ще се срещнат, за да решат дали да включат военното крило на подкрепената от Иран шиитска група „Хизбулла” в списъка на терористичните организации. Забраняването на движението е отдавана закъсняло, но сега въпросът отново е актуален заради първата годишнина от бомбения атентат в Бургас, пише „Ню Йорк пост”.
Беше нужно „Хизбулла” да направи успешна атака на европейска земя, за да бъде привлечено вниманието на европейските законодатели към забраната на групата в Европа, и то само на въоръженото й крило.
Днешната дата обаче е маркирана в календара на „Хизбулла” много преди атаката в България. Преди 19 години бойци на „Хизбулла” и ирански агенти взривиха Еврейския център в Буенос Айрес, убивайки 85 души и ранявайки други 150. Това бе вторият бомбен атентат на „Хизбулла” в града за по-малко от 2 години. А изглежда, че дейци на шиитското движение в Ню Йорк също са изиграли роля. Най-лошото обаче е, че днес глобалното присъствие на групата е по-силно от всякога. Седмиците преди атаката през 1994 година в Аржентина множество телефонни разговори са били проведени за уточняване на детайлите. Повечето от разговорите са били проведени в рамките на Южна Америка, но е имало и такива до Ню Йорк.
Така, следващата седмица европейските лидери ще трябва да проследят всички доказателства от Бургас през Буенос Айрес и Ню Йорк, та и отвъд и да забранят „Хизбулла” като терористична група, каквато тя наистина е, пише още изданието.
ЕС може да заклейми военното крило на „Хизбулла”, като все пак ще подчертае, че остава отворен за отношения с политическото движение на групата, съобщава Еурактив, позовавайки се на европейски източници.
Двама европейски дипломати посочват, че предложението, което ще бъде обсъдено, включва изявление за готовността на ЕС за диалог с политическите партии в Ливан и за продължаване на финансирането на Бейрут.
„Предложението, което ще бъде обсъдено, дава ясно да се разбере, че ЕС има сериозни намерения да отговори на тероризма на своя земя”, казва дипломат от страна, подкрепяща забраняването на „Хизбулла”.
В последните седмици британското предложение за включването на ливанската група в европейския списък на терористичните организации набира подкрепа заради все по-сериозното участие на бойци на „Хизбулла” в гражданската война в Сирия.
Въпреки че искането има подкрепата на редица европейски страни, сред които влиятелните Франция и Германия, други държави като Австрия, Чехия и Ирландия поне в миналото изразяваха резерви към този ход.
Атентатът в Бургас, за който е обвинявана „Хизбулла”, също е част от доводите в подкрепа на британската инициатива.
Агенция "Фокус"
Коментари
Добави коментар