Пети ден продължават спасителните действия по издирването на двамата затрупани миньори в рудник "Ораново" край Симитли, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.
35-годишният Иван Лазаров и 42-годишният Николай Михайлов са в неизвестност след калното свлачище на 300 метра под земята, погълнало към 9.30 във вторник четирима миньори. Още същия ден Асен Стойнев и Христо Младенов бяха открити мъртви.
Надеждата за спасението на Иван и Николай, и двамата от село Крупник, е в една водна помпа, която преди аварията изсмуквала водата от дъното на галерията. Предполага се, че в дъното на сляпата галерия, след свлачището има кухина от няколко метра. Според професор Михаил Михайлов от Минногеоложкия университет, има вероятност двамата миньори да са в нея. В момента единственият въздух, който се подава в тази кухина е през маркуча на помпата, "Бибо", който преминава през свлачището. То е изпълнило галерията отдолу до тавана.
Спасителите не могат да разчитат на друга техника и отстраняват глината с ръце, кофи и лопати, при трудно поносима влага и горещина. Никой обаче не казва колко още работа предстои. В четвъртък бяха доставени две мощни помпи от Марица Изток, които да изсмукват калта.
Едва вчера, на четвъртия ден след трагедията, собственикът на рудника пернишкият бизнесмен Красимир Михайлов дойде в "Ораново" след 4-часов разпит във Второ РУП в Благоевград. Той каза, че отпуска по 50 000 лева на семействата на двамата загинали. В стила на Дон Корлеоне - бавно убедително, под една слива, дълго и напоително пернишкият бизнесмен обяснява, че не се е скрил, че късно разбрал, че бил издирван. За думите на министър Драгомир Стойнев, че ще преразгледа концесионния му договор за рудник "Ораново", Михайлов каза, че му го подарява. "Нека дойде и развива той българската енергетика", зарече се бизнесменът.
Въпреки че двама миньори загинаха нелепо в рудник "Ораново" и други двама са в неизвестност, отговорните по случая ведомства мълчат за това кой е отговорен и защо рудникът продължава да работи. След обявена процедура през 2004 г., в началото на 2005 г. концесионният договор на фирма "Пирин Ораново" за добив на въглища при находище "Ораново" за следващите 35 години влиза в сила. Според концесионния договор в края на всяка година концесионерът трябва да представи в Министерството на икономиката и енергетиката работния си план за следващата.
В случая с рудник "Ораново" това е направено през ноември 2012 г. Учудващо, министерството, ръководено по това време от Делян Добрев, не се произнася по плана за работа до февруари 2013 г. Нещо повече, рудникът продължава да работи без одобрен план. Няколко месеца по-късно, при управлението на служебния министър Асен Василев, от министерството на енергетиката изпращат екипна проверка, според която са констатирани нарушения по плащане на концесионната такса, "но не и по експлоатацията на находището".
Очевидно в случая става въпрос за немарливост и небрежност, които доведоха до два отнети живота и още два, които до този момент са в неизвестност. Буди недоумение въпросът защо новият енергиен министър Драгомир Стойнев, който четвърти ден е на мястото на трагедията, не разкрива истината за това защо "Ораново" продължава да работи без одобрен план вече седми месец и кой е отговорен за това.
БГНЕС
Коментари
Добави коментар