С парад, възстановка и археологическа изложба във Върбица ще отбележат 1202 години от битката на хан Крум във Върбишкия проход. Това ще стане тази седмица на 26 и 27 юли.
През първия ден в младежкия дом в града ще се открие археологическа изложба "Древни селища по поречието на горна Камчия" с предмети, открити в с. Иваново. Пак там ще бъде представена и мултимедийна презентация на проведените в община Върбица разкопки, а вечерта от 19 часа ще се проведе парад на участниците в историческата възстановка "Битката при Върбишкият проход". Той ще тръгне от автогарата в града до читалището, където комитет “Крум Страшни”ще представи жива картина на „Българска средновековна сватба”.
На следващия ден в местонстта “Янъ куле” ще бъде пресъздадена историческата възстановка "Битката при Върбишкият проход", както и конни демонстрации и езда, стрелба с лък и средновековни боеве.
Организатори на проявите са Община Върбица и Комитет "Крум Страшний" със съдействието на Регионален исторически музей в Шумен, „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции - Авитохол" – Варна и клуб "Възраждане" – Търговище.
ШУМ.БГ
Коментари
Мая Арсова
хттпс://ввв.фацебоок.цом/евенц/ч24873667626380/
* Коментар транслитериран от системата
0 0Кирилова
Събития като това доказват как с много желание, вяра и упоритост могат да се постигнат впечатляващи резултати. Моите уважения за устрема и вдъхновението на участници и организатори!
Куку-руко
Хубаво като ще правят възстановка! Има нужда от културни мероприятия, които да напомнят за ценностите и за мирогледа, който сме притежавали едно време. Браво за организаторите и успех на участниците. Да се представят достойно.
Шоумен
Дано се получи добре , аз ще гледам .
изказващ мнение
Радвам се, че се провеждат такива възстановки, за да си упреснят знанията възрастните и да знаят младите, че България е със вековна история, в която е имало и безброй успешни батки на българите срещу поробители, каквито са били и византийците.
Но със чувал от запознати с историята специалисти, че е съмнително дали битката на Хан Крум с Никифоровите войски е била точно на това место във Върбишкия проход. Големи са съмненията, че битката е била в прохода след опашката на сегашния язовир "Дервиша" край Велики Преслав. Както се знае по поречието на р. Дервишка съществува стар път от римско време, който до катастрофалното наводнение през септември 1999 г. се ползваше и беше като резервен военен път при затваряне на "Боаза". По него всяка година се провеждаха военни учения и се преминаваше по този проход дори с танкове до с. Методиево. Сега след наводнението трасето не е възстановявано и съществува само туристическа пътека. Знае се, че местността "Дервиша" е била укрепен военен пункт по времето на Крум и след него, като останките от стените и сградите все още съществуват, но не са проучени от археолози.
От запознат човек съм чул, че във Ватиканската библиотека съществува описание на битката, като там е записано, че битката е била там, където се събират две реки - те се събират веднага след дъното на сегашния язовир. Записано е, че там съществувал укрепен военен пункт и от там имало пряка видимост и път към Плиска, от където тръгва да се връща с войската си Никифор. Наистина, ако се проследят картите и се види от место, наистина от Дервиша към Плиска правата линия минава покрай Шуменското плато, равнино е и няма съществени пречки. В писанието е записано, че войските на Никифор са лагерували преди да тръгнат към прохода в равнинна местност край пътя на 1-2 километра от прохода. Това вероятно е било в сегашните лозя в местност "Средния път", където впрочем е намерено и Преславското златно съкровище при направата на лозята. И последен аргумент - Около 1980 год. в дъното на язовир "Дервиша", там където се събират двете рекички, бяха направени проучвания за търсене на вода за допълнително водоснабдяване на гр. В. Преслав. Баха направени два дълбоки кладенеца, пригодени за помпени станции, които и сега съществуват, но не се ползват. При проучванията на пластовете, булдозерите, които подравняваха терена, изровиха безброй човешки скелета, безразборно разположени и един върху друг, което подсказваше, че това не са нормални погребения. Археолозите не направиха основни проучвания и скелетите бяха заринати отново. Не знам дали е правено точно датиране на смърта на тези хора. Всичко това ме кара да мисля, че може би битката се е състояла именно в "Дервиша", проход и път, който редовно се е ползвал през тези векове.
Пожелавам успех на начинанието на Върбичани и участниците във възстановката и тържествата.
лудия дядо
Пожелавам на участниците да се представят добре и да се накефят много а и на публиката също го пожелавам
чочо
Тия са супер смешни...
съдника
тия тъпанари си изпърдяха късмета, преди 2 години за 1200годишнината можеха да гушнат някое и друго милионче да си оправят града.
Патридиоти
Тези хора не са възстановчици, а са вандали на българската история и изедници! Това което правят не е реенактмент, а е някаква инфантилна клоунада. Възстановка се прави след изключително подробно проучване на периода, облеклото и въоръжението. Тези изроди, облечени в поизносени кожени кужухчета и калъфки от възглавници с дървените си "мечове" взимат общинските пари за да си играят на войници и то пред публика и твърдят, че го правят за България. Това е престъпно и музеят веднага трябва да оттегли подкрепата си към инициативата.