Министрите на външните работи на страните от ЕС прибавиха военното крило на ливанската групировка Хизбула към черния списък на терористичните организации въпреки предупрежденията на Бейрут от последиците от подобна стъпка.

С постигането на това споразумение ЕС даде ясен сигнал, че е обединен срещу тероризма, коментира британският външен министър Уилям Хейг. Той допълни: "Това решение показва, че никоя организация не може да извършва без съответните последствия за нея терористични действия на европейска земя - като ужасяващата атака в България преди една година". Тъй като подобни решение се вземат с единодушие, трябваше да бъде преодоляна резервираността на някои европейски страни, според които такова действие ще радикализира групировката и ще доведе до дестабилизирането на Ливан.

От години Хизбула е в списъка на терористичните организации за страни като САЩ, Израел, Великобритания, Австралия, Канада и Холандия.

Дипломатически източници от Брюксел подчертават факта, че от санкциите на ЕС ще бъде засегнато само военното крило на Хизбула, доколкото към негови членове водят следите за атентата на летището в Сарафово от 2012 г. Тогава атентатор-самоубиец отне живота на петима израелски туристи и на българина, шофиращ летищния автобус. През март пък съд в Кипър осъди на три години затвор член на Хизбула, планирал подобни терористични актове на летища в тази средиземноморска страна. Освен атентатът в Сарафово и разкритията на терористичните планове в Кипър, за взимането на решението повлия и намесата на Хизбула на страната на правителствените войски в гражданската война в Сирия. Именно ливанските бойци изиграха ключова роля при превземането на стратегически важния гр. Кусаир от войските на президента Башар Асад. Водачът на Хизбула шейх Хасан Насрала изрично подчерта, че "приятелите на Сирия", т.е. неговата групировка и Иран, няма да допуснат падането на режима в Дамаск.

Решението на външните министри означава въвеждане на санкции по отношение на военното крило на движението, които включват: замразяване на авоарите им в европейски банки; забрана за пътуване в ЕС; забрана за всякакви официални финансови транзакции и отпускане на помощи за тази част от организацията. Външните министри на 28-те страни изрично подчертават, че "ограничителните мерки за борба с тероризма не означават прекратяване на диалога с всички политически партии в Ливан".

Коментатори са скептични относно ефективността от потенциалните санкции на ЕС срещу военното крило на Хизбула, тъй като на практика е почти невъзможно да се направи ясно разграничаване между политическото и военното крила на групировката. Професорът по социология от Ливанския университет Уаддах Чарара казва по този повод: "Най-ефикасно и най-опасно не е военното крило на организацията, а това, занимаващо се със сигурността. На практика стъпката на ЕС дава голяма свобода на действие на Хизбула, доколкото тази партия работи по конспиративен образец и чрез най-различни канали. В същото време решението позволява на ЕС да продължи контактите си с "политическата" Хизбула."

По време на срещата си външните министри на ЕС ще обсъдят също така перспективите пред близкоизточния мирен процес и ситуацията в Египет. /АФП