Благодаря за шпалира, с който ме посрещнахте отвън. Благодаря на всички тук за положителното чувство, тази енергия на хората, които искат да променят бъдещето си към по-добро. Това заяви заместник-председателят на ЕК Вивиан Рединг на дискусия с граждани за бъдещето на Европа, предаде репортер на БГНЕС.
Обикалям навсякъде в Европа и питах европейците. 2/3 от хората, с които говорих, ми казваха: да, искаме Европа, но аз ги питах: знаете ли какво означава това, те не знаеха. Само 1/3 от хората знаят какво е да си европеец. Не може да създаваш нещо, без да знаеш откъде тръгваш и накъде си тръгнал. Това искаме да направим през 2013 г. в годината на гражданите. Искахме да подходим по много по-различен начин от политиците, заяви Рединг.
Тя каза, че иска да изслуша гражданите. Трябва да отидем при гражданите и да дадем възможност те да се изкажат, а ние политиците да отговорим на въпросите. Тази година успяхме да организираме диалог в много държави, например - в Гърция, Португалия, Ирландия, в трудни места. Това, което чух там е силната воля на гражданите да се включат в изграждането на Европа, която ги възприема и тя като част от себе си. За лидер като мен това е много полезно. Започнах да пиша законопроекти, за да отговоря на желанията на хората. Аз също ще изслушвам вас на тези срещи. Кажете ми какво чувствате. Това, което правим днес е за вас, защото вие поемате от утре, добави Рединг.
Тя каза на български: Искам да ви чуя. 28% в Европа смятат, че им се чува гласът, добави още Рединг.
Тя посочи, че хората в Германия говорят за солидарност. "И никого не чух, който да каже: не, не искам да помогна на тези млади хора. Понякога в медиите се казва тотално обратното от това, което чувам аз от хората. Вярвам, че хората имат сърце и съчувствие. Когато човек прави политика, тя трябва да минава през сърцето на политиците. Политиката не е за пазара, за еврото, политиците са човешки същества и понякога те го забравят. Ние сме избрани да помагаме и да решаваме проблемите на човешките същества. Европа означава солидарност, подчерта Вивиан Рединг.
Тя каза, че гражданите в Европа са голямо семейство - 510 млн. граждани наброяват в Европа, това е голямо семейство. Много от младежите в тази зала вероятно са обучавани от социалните фондове, ето това е солидарността, която е насочена към вас. В европейския бюджет 94% се разпределят между държавите. Само 5% отиват в онова, което вие наричате Брюксел. Повече пари бяха насочени в последните години от европейския бюджет за България. Желая българите да инвестирате тези пари там, където са насочени, така че да помогнем на младото поколение в България, категорична е Рединг.
Български гражданин се включи в дискусията и каза, че не иска други европейски държави "да плащат за моето корумпирано правителство". "Ще бъда по-благодарен ако европейските държави помагат на България по друг начин. Да следят какво прави правителството и грешките му. Знам, че Вигенин и Сидеров ще кажат че сме независима държава. България не е независима държава. Искам ЕК да ни защитава", каза гражданинът.
Разбрах какво казвате, отговори Рединг. Вие отговаряте за вашето правителство – българите. Имате кампания, гласувате за парламент, ако не – сменете си изборната система. Този парламент излъчва правителството и то трябва да има мнозинство в парламента, дали работи или не, не давам идеи. Защото правителството в Люксембург, например, падна по един въпрос за тайните служби, ние също не сме идеални. Призовавам партиите ви да създадат такава система, че гласът на народа да се чува, преди да се вземе политическо решение. Всяка държава има нужда от силни институции и демокрацията има нужда от силни институции. Защо се боря за реформи с министрите – за силна съдебна система. Защото силната демокрация има нужда от стабилно, силно правосъдие. Борим се с корупцията, тя изяжда отвътре демокрацията, допълни Рединг. Тя посочи, че олигархията и демокрацията са смъртни врагове. "Или има олигархия, или демокрация, двете в едно ги няма", категорична е Рединг. Ние ви помагаме, можем да ви насочваме, но вие гражданите сте тези, които трябва да се грижите институциите да са силни, подчерта още Рединг.
Младежката безработица е въпрос, който се задава навсякъде. Вие имате 28% безработица сред младежите. В Солун, например, е 60% младежката безработица. Това е скандал. Не можем да оставим едно поколение да преживее един загубен живот. Трябват ни хора, които създават фирми – малките и средни предприятия са онези, които създават 98% от работните места в Европа. Затова заедно с Европейската инвестиционна банка трябва да се дадат специални гаранции така, че малките и средни предприятия да получават тези пари със специални гаранции, които дават на младежите специални привилегии. Трябва да създадем заетост за младежите, каза Рединг.
Откакто съм пристигнала чувам корупция, олигархия, липса на справедливост в работата на институциите и отчаяни сме. Това чувам с много емоция и тъга, или с приглушен глас, или с крясък. Ами, демокрация не може така да работи. Не се намесвам във вътрешните работи на България. Това е опитът от 33 годишния ми стаж в политиката, добави Рединг. Тя каза и че гражданите трябва да имат усещането, че са част от институциите.
Това е една от причините, поради която ние в ЕС не сме премахнали инструмента и механизма за наблюдение и оценка. Много пъти ми казват: махнете го този механизъм, отговорът на председателя на ЕК е винаги "Не". Няма да премахнем този механизъм. А го използваме да упражняваме на натиск за независими институции, които да работят и да третират хората според това, че те са граждани, а не според нечий интерес. Политиката е служба на народа, а не службичка, искам да го кажа много ясно. Корупцията не може да вирее в демокрацията, категорична е Рединг.
Тя каза, че в Европа се обмисля създаването на Европейска прокуратура. "Г-жа министърката Златанова е сподвижник на тази идея. И тя казва: да, България ще съдейства за създаването на Европейска прокуратура", посочи Рединг.
За медиите, тя коментира, че никой няма право да се намесва в тях. "20 г. имам стаж като журналист и най-силно ценя независимостта. Това е проблем, който вие сами трябва да си решите. Хората трябва да докажете, че вече не сте съгласни с подкупни журналисти, с несправедливи медии и с купени медии. Никоя демокрация не може да функционира с несвободни медии, това няма да спра да го повтарям", подчерта Рединг. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар