Председателят на Съвета на началник-щабовете ген. Мартин Демпси очерта пет възможни варианта за военна намеса на САЩ в сирийската гражданска война в писмо, огласено от медиите във вторник. Това военен №1 на Щатите направи в писмо до председателя на сенатската комисия по въоръжените сили Карл Левин.

В момента тече обсъждане за назначаването на ген. Демпси на високия пост за втори мандат.

Генералът изрично подчерта, че това са само сценарии, а дали и кой от тях да се приложи, ще решават политиците. Ген. Демпси подчертава:"Решението да се използва сила е такова, до което никой от нас не би искал да се стига. То би означавало нито повече, нито по-малко акт на обявяване на война". За момента официален Вашингтон изключва категорично участието на свои бойци в операции в Сирия и се ограничава в отпускането на хуманитарна помощ за сирийските бежанци в съседните страни и снабдяване с несмъртоносно военно оборудване за бунтовниците.

Ген. Демпси е направил и сметки колко ще струва прилагането на всеки един от вариантите.

Вариант №1

Обучение, логистика и оказване на съдействие на опозицията. Това е най-евтината форма на намеса от страна на Вашингтон и би струвала на американските данъкоплатци около 500 млн. долара за една година.

Всеки от останалите 4 варианта би струвал по около 1 милиард долара на месец, а вероятно и повече. А тези опции са:

Вариант №2

Извършване на ограничени удари по стратегически обекти на режима на Башар Асад. Става дума за намеса на щурмовата и стратегическата авиация, могат да бъдат използвани и крилати ракети от надводни и подводни ракетоносци на американския флот.

Вариант №3

Налагане на зона, забранена за полети. За осъществяването й може да бъде използван ресурсът на бойните групи самолетоносачи. Също така в региона има съюзнически на САЩ страни като Израел, Ирак, Турция, Йордания и Саудитска Арабия, които могат да предоставят сухопътни бази за американските ВВС. По-вероятно е обаче Вашингтон да разчита на собствени сили със сериозната помощ на израелската държава.

Вариант №4

Създаване на буферни зони вътре в самата Сирия. При осъществяването на тази задача тежестта отново ще падне върху американските ВВС, но тя е неосъществима без намесата на сухопътни войски.

Вариант №5

Установяване на контрол върху химическите арсенали на Дамаск. Този сценарий върви заедно с предишния и означава сериозна намеса на жива сила на терен. Последните два варианта са най-агресивни и ще изискват разполагането хиляди командоси и други сили на вражеска територия.

Ген. Демпси признава, че всеки от тези варианти би засилил позициите на противниците на Асад и би увеличил натиска върху режима, но предупреждава, че САЩ би трябвало да са си направили изводи от предишни свои военни интервенции като тези в Афганистан и Иран. И че простата калкулация и сравнение на военна мощ на противникови страни не винаги дава очаквания резултат. Ген. Демпси посочва и рисковете от активна намеса като попадане на оръжия в ръцете на екстремисти и възможни контраудари от страна на правителствените сирийски войски. /БГНЕС