Кражбата на седем картини на майстори на живописта от музей в Холандия през 2012 г. ще бъде основа за игрален филм, съобщи румънският кинематографист Тудор Джурджу.

Той е основател и президент на Трансилванския международен филмов фестивал, а от 2005 до 2007 г. е директор на Румънската национална телевизия. "Вече получихме предложения за сътрудничество от страна на продуценти от Великобритания, Холандия и САЩ", каза той в комюнике. Шестима румънци са обвинени в Букурещ за зрелищния обир в музея "Кунстал" в югозападния холандски град Ротердам. Обирът е извършен за по-малко от 3 минути през октомври 2012 г. Общата стойност на откраднатите картини, включително една на Пикасо и две на Моне, се оценява от експерти на около 18 млн. евро. Процесът ще започне на 13 август.

"Бързината, с която е извършен обирът, както и фактът, че те са от изолирана общност - от село, в което живеят предимно стари хора, ще придаде специфичен колорит на иначе универсалната история", казва Джурджу. Изборът на музея "Кунстал" е бил напълно случаен. Докато търсели на GPS-а с ключова дума "музеи" обирджиите попаднали на музея по естествена история и решили с основание, че предметите в него не могат да бъдат продавани. Излизайки от музея те случайно забелязали рекламен плакат за ексклузивна изложба на 150 платна на майстори в музея "Кунстал". Събитието е било по случай 20-годишния юбилей на музея "Кунстал".

Откраднатите картини остават неоткриваеми, но майката на единият от предполагаемите крадци Раду Догару заявява, че е изгорила картините, считайки, че така помага на сина си. После тя се отрича от показанията си, но анализи на Националния исторически музея на Румъния изглежда потвърждават думите й. Намерените у тях остатъци от пепел показват съдържание на вещества, типични за изгорени маслени платна.

Седемте откраднати картини са: "Глава на Арлекин" на Пабло Пикасо ,"Четящо момиче" на Анри Матис, "Мостът Ватерлоо" и "Мостът Чаринг-Крос" на Клод Моне, "Жена пред отворен прозорец" на Гоген, "Автопортрет" на Майер де Хан и "Жена със затворени очи" на Лусиан Фройд.