Изложбата "България 1944 – 1989: Забранената истина" бе открита в Бургас. Документалният мултимедиен проект показва малко познати факти от близкото минало на България.
Това е едно минало, което днес виждаме да прокрадват носталгични нотки за него, разказва един от изследователите Стоян Райчевски, предаде кореспондентът на БГНЕС от морския град.
Част от съдържанието на таблата са снимки на документи и цитати от тях, така че съдържанието не е нашето виждане върху случилото се, допълва Фанна Коларова. Това са факти, които години наред бяха забранени да се публикуват и не беше разрешено да се говори за тях, пояснява изследователката. Движението на горяните, например, все още не се изучава, не се споменава за него в учебниците, казва Коларова. "Някой спомня ли си, че имаме хиляди убити и техните гробове и до днес са незнайни", пита тя.
Съпътстващият документален филм, в който очевидци и жертви на режима разказват своята съдба, добавя Стоян Райчевски и пояснява, че една от целите е да го покаже и пред Европа. Някои хора дори се разплакват като видят филма, казва Райчевски.
Изложбата е показвана и в Берлин, където залата бе препълнена – и българи, и германци бяха дошли да я видят, каза още Фанна Коларова.
Изложбата е дело на изследователите Фанна Коларова, Стоян Райчевски, Ирена Даскалова и Радостина Георгиева и е разработена от сдружение "Библиотека в памет на жертвите на комунизма" с подкрепата на фондациите "Осмисляна на миналото" и "Конрад Аденауер". Тя е експонирана в Културен център "Морско казино" в Бургас. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар