Европейските граждани все повече искат да разполагат с мобилен широколентов интернет, но се притесняват от цената, съобщиха от пресслужбата на ЕК в София.

Според най-новото проучване, проведено на територията на ЕС, европейците са все по-изкушени от новите технологии. Данните за новите абонаменти за интернет достъп и за ползването му за гласова комуникация сочат, че потребителите възприемат предлаганите от новите устройства и услуги възможности, но заради цената на услугите добре премислят преди да позвънят или да се свържат с интернет.

Днес мобилните телефони са навсякъде, но едва половината от тях са "интелигентни". Делът на абонаментите за телефон с възможност за достъп до интернет варира от 55 % в Швеция, Дания, Обединеното кралство, Финландия, Франция и Нидерландия до под 35 % в Белгия, Гърция, Унгария, Кипър, Румъния, България и Португалия. Това по-слабо навлизане на пазара на смартфоните е характерно за много държави, в които абонатите с достъп до мобилен интернет ограничават времето си за сърфиране заради таксите — това се наблюдава в Унгария (35%), Португалия (58%), Гърция (53%), Кипър (52%), Белгия (47%) и Румъния (45%). Поради съображения, свързани с цената, повече от половината граждани на ЕС ограничават обажданията си от мобилните си телефони към номера от националните мрежи (55%) и към международни номера (54%). Над 70 % ограничават националните си телефонни разговори в Гърция (81%), Португалия (79%), Ирландия (72%) и Румъния (71%).

С широколентов достъп до интернет у дома разполагат 3/4 от домакинствата: понастоящем 72,5% от домакинствата в ЕС имат широколентова връзка, спрямо 67,3% през 2011 г., според Евростат. Техният дял се е увеличил с 20 процентни пункта в Румъния и с 16,7 пункта в Словакия, като днес повече от половината от домакинствата във всички държави членки разполагат с широколентов достъп до интернет. Същевременно разделението между телефон и интернет бързо избледнява: 34 % от потребителите използват интернет телефония (Voice over Internet Protocol или "VOIP"), което представлява ръст от 7 пункта през 2012 г. 28% ползват интернет, за да говорят безплатно с потребителите на същата VOIP мрежа, а 4% използват VOIP, за да водят по-евтини международни разговори. Интернет телефонията е изключително популярна в България (57%), Кипър (55%), Естония (54%), Литва и Латвия (51%). Тя е по-слабо използвана в Португалия (18%), Италия (26%), Испания (28%) и Гърция (29%), но и там популярността ѝ расте, като броят на потребителите се увеличава със средно 7 пункта от 2011 г. насам. Засиленото използване на интернет телефонията изглежда отразява ръста в развитието на широколентовите връзки; така например през 2012 г. в Кипър броят на свързаните с интернет домакинства се е увеличил с 11%, а ползването на интернет телефонията — с 16 пункта.

"Да отговорим на очакванията на потребителите на приемливи цени — това е една от целите на пакета от законодателни актове за "Свързан континент", който Комисията ще представи през септември", заяви Нели Крус, заместник-председател на Европейската комисия и комисар по въпросите на цифровите технологии. /БГНЕС