Специализираният апелативен съд продължава да заседава по мерките на групата за мокри поръчки на 14 август, предаде репортер на БГНЕС.
Последното заседание на спецсъда бе отложено, тъй като бяха представени два тома явни и два тома секретни допълнителни доказателства от прокуратурата. Тогава с новите доказателства не се беше запознала нито защитата на обвиняемите, нито съдебният състав и така се наложи отлагане.
В доказателствата има допълнения към вече разпитани свидетели и разпознаване. Мартин Антов, който е сочен за един от ръководителите на групата, има девет обвинения, две от които са за убийства. Единият от двамата, за които от разследването казаха, че групата е планирала да ограби и пребие - Иво Николов, който е и бивш шеф на "Информационно обслужване", е бил разпитван като свидетел. По време на заседанието обаче все пак и адвокатите представиха доказателства за обвиняемите и поискаха да бъдат събрани още. Сред тях и да бъде направена тройна съдебно медицинска психиатрична експертиза за Николай Генов, който е сочен като един от основните свидетели по делото. За него от защитата посочиха, че имало данни, че бил приет в болница след мозъчен кръвоизлив преди време.
БГНЕС припомня, че рано сутринта в събота, 3 август, след няколко часа заседание, специализираният съд остави в ареста 7 от 11-те, за които прокуратурата поиска най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража". Сред четиримата, за които прокуратурата не поиска, арест всъщност е и другият сочен за ръководител Валентин Янев – Вальо Бореца, който вече има присъда по друго обвинение.
Мярката, която започна в ранната привечер в петък, 2 август, около 20.30 часа продължи до рано сутринта на 3 август. Съдия Емил Желев е чел определения до около 6.30 часа. За четирима от групата съдът определил по-леки мерки за неотклонение. Двама от тях бяха пуснати под "домашен арест", а други двама с "парична гаранция". Двамата, за които съдът определи мярка "домашен арест" са Радослав Раденков и Николай Стойков. Ангел Мечкаров и Николай Рангелов са с мярка "парична гаранция" и тя е в размер на 2000 лева.
Няколко дни преди това главният секретар на МВР Светлозар Лазаров, на съвместна пресконференция със заместник-главния прокурор и говорител на Върховна касационна прокуратура Борислав Сарафов, съобщи, че е пресечена подготовка и извършване на побой и грабеж срещу бивш член на ръководството на Информационно обслужване и още едно лице, свързани с т. нар. "сделка за закупуване на ПОК "Доверие". Двамата ръководители на групата са Валентин Янев и Мартин Антов. Различните членове на групата има различни обвинения. Те са от убийства, през грабежи до незаконно притежание на оръжие и за приготовление на грабеж.
Валентин Янев - Бореца участвал лично и в две убийства. Разследващите знаят и кой е поръчителят, но все още не казват. Те имат данни за още убийства и тежки престъпления, които са извършени, но се събират още доказателства за тях. По делото има свидетелски показания и сътрудничещи свидетели – хора, които познават в детайли дейността на тази група и СРС-та. Сред веществените доказателства са - два автомата, една ловна пушка, боеприпаси, синя лампа и др. Има и свидетелски показания, има и сътрудничещи свидетели. Мартин Антов е кикбоксьор, а Бореца се сочеше като мозъка на групата за отвличания "Наглите". Той в момента е в затвора. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар