Според държавния департамент на САЩ с бруталните си действия радикалните ислямистки бунтовници от групировката Боко Харам спъват развитието на Нигерия, разпалват междуетническо напрежение и създават проблеми на съседните държави.

Това е мнението на Уенди Шърман, помощник-държавен секретар по политическите въпроси.

По време на двустранни разговори в Абуджа Шърман заяви, че САЩ са готови да помогнат на Нигерия да изгради многостранна стратегия за справяне с насилието, но предупреди, че само военните мерки няма да доведат до желания резултат.

Разпаленият от Боко Харам конфликт "увеличава напрежението между различни етнически общности, пречи на развитието на международните връзки, възпира чуждите инвеститори и създава безпокойство за положението в северните райони на страната", подчерта Шърман. Радикалката групировка води битка за създаване на ислямистка държава, управлявана според нормите на шариата, в северните райони на Нигерия. Повечето й действия са концентрирани в граничните райони с Камерун, Чад и Нигер. Съществуват опасения, че конфликтът може да прелее извън границите на Нигерия. През февруари Боко Харам пое отговорност за отвличането на френско семейство в Камерун, което беше освободено през април.

Шърман, която е начело на делегация от политици и военни изрично подчерта, че Абуджа трябва да има стратегия за икономическо възстановяване, която да е част от усилията на правителството за изграждане на сигурност в държавата.

Вашингтон е загрижен за положението в Нигерия от чисто комерсиални подбуди – страната е най-големият производител на петрол в Африка и американските енергийни гиганти ЕксънМобайл и Шеврон имат сериозно икономическо присъствие тук. Въпреки богатите запаси от енергоносители, голяма част от близо 160-милионното население на страната преживява с по-малко от 2 долара на ден. За отбелязване е, че бедността е много по-тежка в населения предимно от мюсюлмани север, отколкото в южните райони на страната, където живеят предимно християни.

От началото на действията на Боко Харам през 2009 г. конфликтът е отнел живота на повече от 3 600 души. И правителствените сили за сигурност са обвинявани за извършването на редица изстъпления по време на военни операции. /АФП