Една секунда за съществуването на Вселената. С толкова може да закъснее или избърза последното творение на американски физици. Те обявиха в четвъртък, че вече имат най-точния в света атомен часовник. За 13,8 милиарда години - приблизителната възраст на Вселената - измереното с него време може да се различава от действителното с по-малко от една секунда.
Този часовник работи с атоми на редкоземния елемент итербий в комбинация с лазер. Точността му е десет пъти по-висока от най-добрите съществуващи сега атомни часовници, заявяват учените. В сравнение с кварцовият времеизмерител, новият часовник е 10 милиарда пъти по-точен.
Този пробив във физиката има важни потенциални последици не само за точността при измерване на времето във Вселената, но и например за създаването на свръхточно спътниково позициониране или създаване на нови още по-точни измервателни прибори и регистратори на сили като гравитация, магнитно поле или температура, разказва Ендрю Лъдлоу, физик в Националния институт за стандарти и технологии на САЩ и един от основните съавтори на този труд, публикуван в списание Сайънс (Science).
"Това е важна стъпка в развитието на атомните часовници от следващото поколение, които в момента се създават по света", казва той.
Както всички часовници, атомните измерват времето въз основа на продължителността на физическо явление - повтарящ се процес. Докато механичните часовници използват движението на махалото, повтарящо движението си в постоянен период от време, атомните часовници се основават на по-постоянна честота на светлината, необходима за възбуждане на атома на цезия. Трептенето на цезиевите атоми са настоящ международен стандарт за време.
Новороденият атомен часовник представлява около 10 хиляди атома от итербий, които са охладени малко над абсолютната нула (- 273,15 градуса по Целзий). Тези атоми се "хващат" в снопа на формирания оптичен лазерен лъч.
Друг лазер "удря" 518 000 милиарда пъти в секунда и създава преход между две енергийни нива в атома, който осигурява още по-голяма честота от цезиевите атоми и може да доведе до нова международна дефиниция за времето, която би променила и универсалното време.
Итербият (Ybе) e химичен елемент с атомен номер 70 в периодичната система. Елементът е лантанид, наречен е на името на мястото, където е открит за първи път - мината "Итерби" край Стокхолм.
БГНЕС
Коментари
krasimir
педактора зашо си го написал 2 пъти едно и също нещо:):)
КРАСИМИР
ИЗВИНЕТЕ РЕДАКТОРА