Поне в Щаба на отбраната не е постъпило такова искане и в МО нямаме информация да е постъпило такова искане.

Така началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов отговори на въпрос дали има постъпило официално или неофициално предложение за отдаване на военни съоръжения на българската армия за евентуален удар срещу Сирия, предаде репортер на БГНЕС.

Генерал Симеонов каза това след среща с началникът на Генералния щаб на Армията на Република Сърбия генерал Любиша Дикович. Той е на официално тридневно посещение в България. Двамата военачалници обсъдиха перспективите за развитие на двустранното военно сътрудничество, както и въпроси, свързани със сигурността в региона. В момента се провежда съвместното учение с войски за реални действия и стрелби от формирования за ПВО от въоръжените сили на Република България и Република Сърбия на полигон Шабла. За трета година подразделения на двете страни ще участват в учението.

Генерал Дикович посочи, че сръбската армия има два вид въоръжени сили – ВВС и СВ. През последните 30 години ВВС и ПВО на Сърбия не са осъвременявани значително. "Дошло е време да мислим сериозно по този въпрос и нашата противовъздушна отбрана да я снабдим с нови средства и системи. По тези въпроси сме говорили сериозно и са взети съответните решени, но до реализация все още има доста работа", каза началникът на ГЩ на Сръбската армия.

Според него е възможно България и Сърбия да имат общи проекти в областта на военната индустрия. Той посочи, че в армията им има значителен капацитет в областта на военната индустрия – два отлични завода за ремонт, а имат и производство на въоръжение. Генералът се надява и че това ще се случи, но каза, че въпросът е повече към двете министерства.

Двамата генерали са обсъдили и сътрудничеството във военно-медицинската област, военното образование, военната полиция. Както и обмяна на обучаеми и преподаватели. Генерал Симеонов изрази убедеността си, че взаимоотношенията ще се развиват както досега във възходяща линия "за доброто и благото на двете страни, двете армии".

Генерал Любиша Дикович посочи, че българската армия разполага с полигон Шабла, полигон Ново село и център Чаралица. "Които в бъдеще сигурно можем да използваме за обучение заедно", каза сръбският генерал. Той припомни, че и сръбската армия разполага с няколко центъра за обучение. /БГНЕС