Говорихме за възможността да има работни групи, които да обсъждат по-важните въпроси, които трябва да бъдат решени, заяви премиерът Пламен Орешарски след срещата си с представителите на инициативата "За нов обществен договор", които се обявяват в подкрепа на правителството, предаде репортер на БГНЕС.

Идеята е в работните групи да участват представители на парламента и правителството и така ще имаме по-голяма съгласуваност с гражданското общество, обясни премиерът. Петър Витанов от гражданската инициатива уточни, че в работните групи ще се обсъждат най-наболелите въпроси за обществото. В групите ще участват наши представители, както и представители на правителството и Народното събрание, уточни и той. Витанов попита чрез медиите държавният глава защо нехае и не свиква КСНС във връзка със ситуацията в Сирия. Смятаме, че въпросът е много актуален предвид чукащата на вратата ни война, като главнокомандващ е редно президентът да свика КСНС, каза още той.

Ивайло Чакърски, обясни, че по време на срещата с премиера представителите на инициативата са обсъждали и достъпът на малките фирми до европейските фондове и достъпа на гражданите до информация. Светла Караджова, която се представи като вокален педагог в СУ "Св. Климент Охридски" пък изрази убеждението си, че в срещите между премиера и представителите на гражданското общество, трябва да участват и хора на изкуството, за да могат и те поставят пред него важните въпроси, които ги засягат.

На срещата представителите на инициативата представиха на премиера информация за събраните подписи в подкрепа на кабинета "Орешарски". Този път внасяме 384 хиляди подписа, сумарно 711 хиляди от началото на кампанията, заяви Петър Витанов от гражданската инициатива, събираща подписите в подкрепа на правителството, преди срещата с премиера.

Днес гражданска инициатива "За нов обществен договор" за втори път внесе подписите си в Министерски съвет. Подписката е в подкрепа на правителството и в подкрепа на гражданските искания на българите, тя обединява 18-те искания на хората от всички 28 области на България.

Подписката е в кашони, а на всеки кашон има послание: "Не на престъпността и олигархията!", "Не на монополите!", "ЗА социални придобивки!", "Не на задкулисните игри и корупцията!". Петър Витанов обясни, че кампанията за събиране на подписи в подкрепа на кабинета продължава.

Преди да влязат в сградата на "Дондуков" 1 обаче гражданите се събраха пред сградата на президентството, носещи българския трибагреник, някои държаха и плакати, а на един има снимка на президента Плевнелиев с надпис под нея "президент на част от българите". Искането им за предсрочното отстраняване от длъжност на президента е заради системно неспазване на конституционните му задължения, двойния стандарт в отношението му към гражданите и връзките му с олигархията. /БГНЕС