След трите класирания в кандидатстудентската кампания за учебната 2013/2014 г. на Софийския университет "Св. Климент Охридски" 95 процента от плана за прием в образователно-квалификационните степени "бакалавър" и "магистър"след средно образование е изпълнен.
За оставащите 219 места, субсидирани от държавата, СУ обявява допълнителен прием, съобщават от пресцентъра на висшето училище.
От университета уточняват, че в сравнение с предишната учебна година местата за допълнителния прием сега са два пъти по-малко.
Специалностите, за които е обявен допълнителен прием, са "Археология", "Руска филология", "Балканистика", "Физика" - редовна и задочна форма, "Инженерна физика" - редовна и задочна форма, "Ядрена техника и ядрена енергетика", "Физика и математика" - редовна и задочна форма, "Астрофизика, метеорология и геофизика" - редовна и задочна форма, "Физика и информатика", "Медицинска физика", "Комуникации и физична електроника", "Фотоника и лазерна физика", "Химия" - редовна и задочна форма, "Химия и физика", "Химия и информатика", "Екохимия", "Компютърна химия", "Ядрена химия", "Икономика", "Стопанско управление" и "Теология".
За втора поредна година Софийският университет обявява и прием на студенти в специалности за обучение срещу заплащане.
145 са местата в специалностите "Психология", "Политология", "Социология", "Българска филология" - редовна и задочна форма, "Славянска филология", "История" - редовна и задочна форма, "Етнология", "Английска филология" - редовна форма, "Немска филология" с избираем модул "Скандинавски езици", "Френска филология", "Италианска филология", "Испанска филология", "Скандинавистика", "Класическа филология", "Новогръцка филология", "Тюркология", "Иранистика", "Право", "Туризъм", "Биология" - редовна и задочна форма, "Молекулярна биология", "Екология и опазване на околната среда" - редовна и задочна форма, и "Биомениджмънт и устойчиво развитие".
Срокът за регистрация е от 10 до 13 септември 2013 г. и документи ще се приемат в сектор "Прием на студенти" – Информационен център, Ректорат.
На 20 септември ще бъде обявено класирането на кандидатите в СУ от допълнителния прием. Записването на новоприетите студенти ще бъде на 23 и 24 септември.
Вести.бг
Коментари
ШУ
Магаре влак гони ли?
Анонимен
Висшето образование е бизнес, който за съжаление не отговаря на нуждите на реалната икономика в България.
Днес, българинът може да има и няколко дипломи, но какво ще работи и доколко ще са му нужни е друга тема.Самото образование, не си струва, ако след като завършиш си безработен или не работиш по специалността.
Българин
Кога ще стане в България както в нормалните държави,каквото си учил това работиш в противен случай образованието ти е невалидно.До кога в техническите специалности ще приемат студенти без 1 ден трудов стаж,това е специалност на опита и практическите знания. Положението в България е крайно критично,понеже много завършили други специалности (загубенаци и още какво ли не) решават съдбите на дадена фирма дали чрез подбор на персонал или друго.
Кога ще настъпят тези реформи в България.
Образован българин
Хей ти, що се зовеш българин, първо се научи да пишеш грамотно и второ - да се изразяваш правилно. Преди да започнеш да критикуваш и да мрънкаш, оцени критично себе си. Образованието, за това, за което ти твърдиш, не е невалидно, може би искаш да кажеш, че в тези случаи е ненужно или излишно. Трудов стаж, за да учиш, не ти е нужен, независимо от специалността. А това че един човек може да е завършил едно, а да работи друго, е напълно в реда на нещата. Има професии, в които, ако те бива, не е нужно да си учил точно това. Може да имаш друго висше. Важно е да умееш да правиш това, с което си се захванал.
drug bulgarin
В частните фирми загубеняци /така се пише тази дума, а не както т.нар.българин я е написал/ не решават съдбата й, защото в този бизнес това не се толерира. Там всеки, който е нает, трябва да го бива и да си върши добре работата. Ако това не се случва, просто бързо го уволняват. Това е положението. Всеки собственик иска да печели. В частния бизнес не е като на държавна работа - ставаш, не ставаш, търпят те. Макар че и там едва ли вече се държат некадърници. Колкото до реформите, кой очакваш да ги направи. Реформите трябва да си ги направим ние, не някой друг. Не разбирам защо се държиш така, сякаш си пасивна фигура и някой друг трябва да действа и да ти оправя нещата, а не ти самият. Никой не дърпа конците на съдбата ни. Ние сами си я градим.
Алекса
Навсякъде по света хората работят това, което се търси. Никъде не плащат за ненужна работа. Ако някой учи екзотични специалности или такива, които не могат да се пласират на пазара на труда и от които никъде няма нужда, си е негов проблем. Ако на някого в България му хрумне, че иска да учи история, нека учи, но трябва да знае, че това му гарантира само добра култура, но не и работа. От самото начало е ясно, че няма да може да работи друго, при това и то не е сигурно, освен учител по история или учен в БАН, ако реши да задълбае в материята. И от двете не се печели добре. Така че, ако човек иска да печели, нека се ориентира към нещо друго. Разбира се, един историк може да си намери и друга работа, например чиновническа, да стане журналист, ако умее да пише добре,да стане секретарка или каквото му падне друго. Би могъл да бъде и мениджър на фирма, стига да става за това. Но може и да си остане вечен безработен. Въпрос на късмет. И на пробивност. Едни умеят да се пласират, други са много заспали.